Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonominin zirvesi 'de temasta

Başbakan Ahmet , Bankasının doğrudan yatırımcılarıyla bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 4.3.2015 22:23 Güncelleme Tarihi: 5.3.2015 00:00
Ekonominin zirvesi ABD'de temasta
le birlikte Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı de 'teki toplantıya katıldı.

ALİ BABACAN VE MEHMET ŞİMŞEK EŞLİK ETTİ

Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası finans çevreleriyle görüşmelerde bulunmak üzere New York'ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Goldman-Sachs bankasının doğrudan yatırımcılarıyla öğle yemeğinde bir araya geldi. Goldman Sachs'teki toplantıya Davutoğlu'na Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek eşlik etti.

PKK'nın silah bırakması dönüm noktasıdır


Başbakan Ahmet Davutoğlu, PKK'nın silah bırakacak olmasının tarihi bir dönüm noktası olduğunu söyledi

Başbakan Davutoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği New York'ta, çokuluslu bir yatırım bankası olan Goldman Sachs'ın doğrudan yatırımcılarıyla görüştü.

Davutoğlu, şirketin merkez binasında gerçekleştirilen görüşmede yatırımcılara yaptığı konuşmasında, uluslararası küresel ekonominin durumu ile Türkiye'nin ekonomik istatistiklerine değindi ve ülkenin, önümüzdeki dönemdeki sıkıntıları nasıl aşacağını anlattı. Davutoğlu ayrıca önümüzdeki yıllarda Türkiye'de gerçekleştirilecek projelerden de kapsamlı olarak bahsetti.

Konuşmasında son olarak PKK'nın silah bırakacak olmasına değinen Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi;

"Cumartesi günü Türkiye için büyük bir gündü. Çünkü terör faaliyetlerinin Türkiye'de durmasıyla alakalı önemli adımlar atıldı. Terör faaliyetleri son 30 yıldan bu yana Türkiye'nin ekonomisine çok büyük zarar verdi ve geçtiğimiz cumartesi günü silah bırakma çağrısı Türkiye'deki tüm terörist gruplar için yapıldı. PKK silah bırakacak ve bu tip faaliyete artık devam etmeyecek. Bu tarihi bir dönüm noktasıdır. Irak ve Suriye ve diğer bazı komşu ülkelerimiz etnik ve mezhep farklılıkları yüzünden bölünürken Türk toplumu daha entegre bir hale geliyor ve demokratik istikrar açısından çok önemli bir üs haline geliyor. Genel seçimlere gittiğimiz yolda bu çok önemli."

Başbakan Davutoğlu'nun konuşması sonrasında öğle yemeğine geçildi. Davutoğlu'na programında, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de eşlik etti.

BM PROJELERİ ELE ALINACAK

New York temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile de bir görüşme gerçekleştirecek olan Davutoğlu; Kıbrıs, Suriye, Irak ile IŞİD tehdidi ve Ukrayna başta olmak üzere, bölgesel ve küresel konulara ilişkin gelişmeleri, Türkiye'nin 2016'da ev sahipliği yapacağı Dünya İnsani Zirvesi dahil olmak üzere BM ile ortaklaşa yürütülen projeleri ele alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonominin zirvesi ABD'de temasta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN