Kur yüzünden özel bir kriz yok

Giriş Tarihi: 6.3.2015
Kur yüzünden özel bir kriz yok
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dolar kurunun 2.60 lirayı görmesinin Türkiye'de yaşanan özel bir krizden kaynaklanmadığını, dünyada genel bir dalgalanma olduğunu belirterek, "Doların yükselmesi konusu, dünyadaki genel doların önce avro karşısında diğer dünya para birimleri karşısında yükselmesiyle ilgili husustur. Türkiye'deki tartışmalara bağlanamaz sadece" dedi. Davutoğlu, dolardaki yükseliş ile ilgili tüm kurumlar ve birimlerin gerekli önlemleri aldığının altını çizerek, şöyle devam etti: "Önceki gün ilk yükseliş trendi olduğunda ben de Merkez Bankası Başkanı ile buradan görüşme gerçekleştirdim. Her türlü tedbir gerektiğinde alınır ama bunun dünyadaki genel bir dalgalanmanın Türkiye'ye yansıması olduğu unutulmamalı. Türkiye'de kur dolayısıyla, özel bir kriz olduğu gibi bir kanaat doğru değil."

GEREKLİ TALİMATLARI VERDİK
Konuyu ciddiyetle ele aldıklarının altını çizen Davutoğlu, "Ama bunu ciddiyetle ele alıyoruz. Her kur değişiminin Türkiye ekonomisindeki oluşturacağı baskı, enflasyon üzerinde yapacağı etki bütün bunları göze almak durumundayız ama esas itibarıyla bütün dünyayı etki altına alan bir dalgalanma söz konusu. Biz hükümet olarak gerekli tedbirleri almak noktasında belli noktalarda gerekli talimatları verdik" diye konuştu.

GÖRÜŞMELER GAYET OLUMLU
New York'ta görüştüğü yatırımcıların ikna olmadığına ilişkin bazı haberler bulunduğunun hatırlatılması üzerine Davutoğlu, gezisinin daha önceden planlandığını söyledi. Davutoğlu, geçen kasım, aralık aylarında çok kapsamlı 25 dönüşüm programını ilan ettiklerini, Türkiye'de yeni bir ekonomik hamle döneminin başladığını ve bu hamle döneminin niteliksel bir değişimin önünü açacağını söyledi. Davutoğlu, ziyaretin ana sebebinin, bu dönüşüm programların ve Türkiye'deki ekonomik stratejik konusunda uluslararası yatırımcıları bilgilendirmek ve uluslararası yatırımcıların dikkatine bu büyük dönüşüm programını getirmek olduğunun altını çizdi.

KORKUYLA HAREKET EDİYOR
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Merkez Bankası'nın faiz politikasıyla ilgili, "Merkez Bankası gelişen konjonktüre ayak uyduramadı ve eski dönemlerdeki gibi korku ve hassasiyetiyle hareket ediyor" dedi. Tartışmaların piyasa hareketlerini etkileyecek bir altyapısı bulunmadığını belirten Canikli, "Dolardaki artışın temel nedeni Amerikan Merkez Bankasının (Fed) faiz artışıyla ilgili kamuoyuna enjekte ettiği beklentilerdir. Hareketlilik sadece dolardadır ve sadece Türk lirasına karşı değildir" ifadesini kullandı. Merkez Bankasının faiz politikasına dair de değerlendirmelerde bulunan Canikli, Banka'nın 2003'ten beri ekonomik değişmelere ayak uydurur tarzda faiz politikası üretmekte zorlandığını ve biraz "korkak" davrandığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kur yüzünden özel bir kriz yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN