Merkez'den a hamlesi

(TCMB)daha önce de sıklıkla kullandığı ve piyasada "örtülü artışı" olarak nitelendirilen likidite sıkılaştırma adımlarını daha da belirginleştirdi.

Giriş Tarihi: 6.3.2015 14:53 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 12:16
Merkez'den dolara faiz hamlesi
Bankacılar, TCMB'nin bugün repo ihaleleriyle piyasaya ihtiyacın yaklaşık 5-6 milyar lira altında likidite sağladığını; bunun da önceki günlere göre yaklaşık 2-3 milyar liralık ek bir sıkılaştırma anlamına geldiğini ve gecelik piyasada lerin 30 baz puan yükseldiğini belirttiler.

Bir bankanın ALM masası yetkilisi, "TCMB'nin bugün repo fonlaması piyasanın ihtiyacının 5.5 milyar TL altında gerçekleşti. Normalde bu rakam yaklaşık 2 milyar TL civarında idi. Bugün sıkılaştırma 2-3 milyar TL daha fazla oldu diyebiliriz. Gecelik piyasada faizler yüzde 10.30'lardan yüzde 10.60'lara yükseldi" dedi ve ekledi:

"Bugün Piyasa Yapıcı bankalar kendilerine tanınan hakları kullanarak ihtiyaçlarını ötelemedikleri taktirde PY'lerin fonlama miktarının rahatlıkla 4 milyar TL'yi aştığını görebiliriz."

Bugün haftalık vadede miktar yöntemiyle 23 milyar TL, PY bankalara 3,181 milyon TL repo dönüşü bulunan haftalık vadede 20 milyar TL'lik repo fonlaması sağladı.

Kaynak:Milliyet

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'den dolara faiz hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN