Vakıf Katılım'a 300 milyon dolarlık kredi

Giriş Tarihi: 6.3.2015
Vakıf Katılım'a 300 milyon dolarlık kredi
Kamu kuruluşları, katılım bankalarını 2015 yazında arka arkaya devreye alacak. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, kurulacak katılım bankasıyla ilgili, bu hafta sonu İslam Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu'nda görüşmeler yapacaklarını söyledi. Buradan 300 milyon dolarlık kredi alınacağını belirten Ertem, merkezi İstanbul'da olacak bankanın yaz aylarında faaliyete geçeceğini bildirdi. BBDK'nın, "Vakıf Katılım Bankası A.Ş" adlı yeni bir katılım bankası kurulmasına izin veren kararının, Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından müracaatlarını yaptıklarını ve çok kısa sürede izin çıktığını hatırlatan Ertem, "Bankayı kuracak şirketle alakalı süreci başlattık. Bu şirketin yüzde 100 sermayesi Vakıflar Genel Müdürlüğü"nün temsil ettiği vakıflara ait olacak" dedi.

NİSANDA SERBEST

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün herhangi bir şirket kurabilmesi için Bakanlar Kurulu kararının gerektiğini vurgulayan Ertem, "Karar imzaya açıldı. Tahmin ediyorum ki çok kısa zamanda o da çıkacaktır" diye konuştu. Ertem, İslam Kalkınma Bankası yetkililerinin Türkiye'ye gelerek çalışmaları incelediğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir aksilik çıkacağını zannetmiyorum, kredi verilecek. Tahmin ediyorum ki nisan ayında serbest bırakılacak. Biz de şirket için neler gerekiyorsa hukuki anlamda o süreci tamamlayacağız. Kurum olarak bu konuda deneyimliyiz."

SERMAYEMİZ GÜÇLÜ

Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak asıl planlarının Vakıflar Bankası'ndan çıkmak olduğunu vurgulayan Ertem, "Bundan sonra katılım bankasında büyümek istiyoruz" dedi. Ertem, bir kurumun birden fazla bankaya sahip olmasını çok mantıklı bulmadıklarını da belirtti. Bankacılıktan çıkış sürecinin peyder pey işleyeceğini açıklayan Ertem şöyle konuştu: "Vakıflar Bankası'ndaki hisselerimizi satacağız, katılım bankasına yük vereceğiz. Çok güçlü, çok büyük bir katılım bankası olacak. Yani hem sermaye anlamında çok büyük, hem de çok güçlü bir banka olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıf Katılım'a 300 milyon dolarlık kredi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN