Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siber savunmaya ilk yatırım

Son dönemin yeni savaş mecrası olan siber âleme Türkler de giriyor. Sarsılmaz'ın patronu Aliş, Türkiye'nin ilk özel siber savunma şirketini kuracak

Giriş Tarihi: 8.3.2015
Siber savunmaya ilk yatırım
ABD ve Çin arasında uzun süredir devam eden ve savunma sanayisinin yeni alanı olan siber saldırılar, Türkiye'de de yer bulmaya başlıyor. Türk özel sektöründen bir firma ilk kez siber savunma ve saldırı alanında yatırım yapacak. Savunma Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı ve aynı zamanda Sarsılmaz firmasının patronu olan Latif Aral Aliş'in bu alanda kuracağı şirket için ilk fizibiliteler hazırlanıyor. Almanya'da düzenlenen hafif silah fuarı IWA Outdoor'da konuşan Aliş, "Türkiye'de henüz bir siber savunma şirketi yok. Siber savunma şu anda dünyada havacılıktan da önemli" dedi.

ABD VE İNGİLTERE'DEN MÜHENDİS

Dokuz aydır bu konu üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirten Aliş, ''Türkiye'de şu anda siber olaylara müdahale edecek süper bilgisayar yok. Bunların alımını yapacağız. Aynı zamanda bu alanda teknik eğitim verebilecek olan İngiliz ve ABD'li mühendisler getirmeyi planlıyoruz" dedi. Artık siber saldırılarla bir ülkenin kilitlenebileceğini vurgulayan Aliş, şöyle devam etti: "Örneğin yeni bir bomba yapıldığını varsayın. O bombayı attıktan sonra 100 kilometre çapında bir alanda elektrik devre dışı kalıyor." Türkiye'nin savunma sanayisi ihracatında 2016'da büyük bir sıçrama olacağının altını çizen Aliş, "Şu anda bantta olmayan seri üretime geçmemiş Atak ve Hürkuş gibi ürünler var. Burada işler yoluna girerse yüzde 50 oranında bir sıçrama yapabiliriz. Çünkü bir Atak helikopterinin fiyatı 40-60 milyon dolar arasında. 2015 hedefimiz olan 2 milyar dolarlık ihracattan 2016'da 3-4 milyara ulaşabiliriz" diye konuştu. Geçtiğimiz yıl kilo başına ihracatın 26 dolar olduğunu belirten Aliş, bu yıl rakamın 30 dolara çıktığını vurguladı. Aliş, "Üretime geçecek olanlarla birlikte rakamı 100 dolara getirince Türkiye'nin iyi bir yerde olduğunu söyleyebiliriz'' dedi.

TÜRKLER'İN FUARDAKİ ETKİNLİĞİ ARTIYOR
Türkiye Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği'nin (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş, avcılık ve atıcılık kategorisindeki hafif silahlarla ilgili ikinci büyük fuarın Nürnberg'de yapılan IWA olduğunu söyledi. SSI'nin organize ettiği fuarda Türkiye 64 firma tarafından temsil edildi. Türk firmalarının fuardaki toplam stant alanı bu yıl 3 bin metrekareye yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siber savunmaya ilk yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN