Türkiye'nin en iyi haber sitesi

üretimi rakamları açıklandı

üretimi aylık yüzde 1.4, yıllık yüzde 2.2 azaldı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 10:09 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 10:28
Sanayi üretimi rakamları açıklandı

Takvim etkisinden arındırılmış üretim endeksi, ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki aya oranla yüzde 1,4 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, ocakta, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,1 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,4 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 2,9 artış görüldü.

Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ocakta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,26 düşüş gösterdi.

BEKLENTİLER

AA Finans'ın sanayi üretimi beklenti anketinde stlerin, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 2,35, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 0,55 olmuştu.

Ankete katılan ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,87 artacağını tahmin etmişlerdi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya oranla yüzde 1,2 artmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi üretimi rakamları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN