Türkiye'nin en iyi haber sitesi

de kart vergiyi artıracak

Giriş Tarihi: 9.3.2015 09:47
Takside kart vergiyi artıracak

İstanbul'da ulaşımda devrim gibi bir karar alındı. Minibüs ve de İstanbul kart ve da kullanılabilecek. Bu durum esnafın vergisini de iki kat artıracak

Ulaşımda devrim gibi karar kapıda. İSPARK'ın hayata geçirmeye hazırlandığı projeyle İstanbul'daki ve minibüslerde ödemeler yla yapılabilecek. İSPARK'IN toplu taşıma araçlarında İstanbul Kart'ın yanı sıra kredi kartını da elektronik ödeme ağına dahil edecek projesi kapsamına, İstanbul'daki 18 bin taksi ve 6 bin 334 minibüs de alındı. Projeyle taksici ve minibüsçülerin basit usulle görülen muhasebe kayıtları gerçek usule dönecek. Basit usulde, sadece 1 kere beyanname vererek, gelirini tek seferde yıl sonunda beyan eden esnaf, gerçek usulde her ay katma değer ve yıl sonunda gelir olmak üzere vergisini ödeyecek.

PLAKA SERVET DEĞERİNDE

İstanbul'da bir taksi plakasının değeri, yaklaşık 1 milyon 800 bin lira. Aylık kazancı 8 bin lirayı bulan taksici esnafı, mevcut durumda yıllık yaklaşık 3 bin 450 lira vergi ödüyor. Gerçek usule geçecek taksici, yılda 9 bin 173 lira vergi ödeyecek.

VERGİ GELİRİNİN YARISI İSTANBUL'DAN

Türkiye'de geçen yıl 401.6 milyar liralık vergi tahsilatının yüzde 46.07'si İstanbul'dan elde edildi. İstanbul, 185 milyar lira ile bütçeye en fazla katkı sağlayan il oldu. Vergilerin yüzde 77,7'si İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir'den toplandı.

Kaynak:Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Takside kart vergiyi artıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN