AB'den Euro yağacak, nefes alacak

Giriş Tarihi: 10.3.2015 16:23
AB'den Euro yağacak, Türkiye nefes alacak

Avrupa Merkez Bankası'nın aylık 60 milyar luk tahvil alımı programı Türk ekonomisine rahat bir nefes aldıracak.

ECB Başkanı Mario Draghi, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde düzenlenen basın toplantısında devlet tahvili satın alımını da kapsayan aylık 60 milyar luk tahvil alım programına (parasal genişleme) 9 Mart'tan itibaren başlayacaklarını açıklamıştı. Banka bu kapsamda dün yaptığı açıklamada, söz konusu programın başladığını duyurdu.

Banka, aldığı bu kararla Avro Bölgesi'nde fiyat istikrarını sağlama ve talebi canlandırmayı hedefliyor. Ancak, Avro Bölgesi ekonomilerinin yanı sıra parasal genişlemenin gelişen ekonomilerden olan 'ye de etki edip etmeyeceği kamuoyunda tartışılmaya başlandı.

TÜRKİYE DİKKATLİ OLMALI

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Berenberg Kıdemli Ekonomisti Christian Schulz, söz konusu programın Türkiye ekonomisine olumlu etki yapabileceğini belirtti.

Programın başarılı olması durumunda ticari faaliyetlerin canlanacağına dikkati çeken Schulz, "Eğer ECB Avro Bölgesi'nin büyümesinin hızlandırılması ve sonunda para politikasının normalleştirilmesinde başarılı olursa, bu Avro Bölgesi'nin Türkiye gibi önemli ticaret partnerleri açısından çok iyi bir haber olabilir" ifadelerini kullandı.

Bankanın piyasaya likidite aktarılmasıyla Türkiye'ye sermaye girişi olabileceğine işaret eden Schulz, "Bu esnada Türkiye de Avro Bölgesi'nden gelebilecek potansiyel para girişlerinin kalıcı olabilmesi konusunda dikkatli olması gerekiyor" dedi.

RAHAT NEFES ALDIRACAK

Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland ise ECB'nin başlattığı parasal genişlemenin Türk ekonomisine biraz da olsa rahat nefes aldıracağını söyledi.

Hungerland, avronun şu an zayıf bir seyir izlediğini ve parasal genişlemeyle birlikte TL'nin avroya karşı güçleneceğini belirterek, TL'nin dolar karşısında yaşadığı dalgalı seyri avro karşısında daha az yaşayacağını anlattı.

İTHALAT DAHA UCUZ HALE GELECEK

Avro ile borçlanan Türk şirketlerinin parasal genişlemeyle birlikte borç yüklerinin azalacağını vurgulayan Hungerland, değer kaybeden avronun Türkiye'nin ithalatını da daha ucuz hale getireceğini aktardı.

ENFLASYON VE CARİ AÇIĞIDA ETKİLEYECEK

Hungerland, ECB'nin tahvil alımına başlamasıyla birlikte Türkiye'de enflasyonun ve cari açığın da olumlu etkilenmeye başlayacağına işaret etti.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımıyla birlikte doların, lira karşısında daha çok güçleneceğini dile getiren Hungerland, avrodaki değer kaybının liranın dolar karşısındaki zayıflamasını dengeleyeceğini belirtti.

TL DE OLUMLU ETKİLENECEK

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio ise liranın parasal genişlemeden olumlu etkileneceğinin altını çizdi. Liranın avro karşısında değer kazanacağına işaret eden Maggio, ancak liranın dolar karşısında değer kaybı yaşamasının muhtemel olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den Euro yağacak, Türkiye nefes alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN