Marmara'ya yeni nesil 'Tekno OSB'ler geliyor

Marmara'da start verilen çılgın ulaşım projelerine yüksek teknolojili organize sanayi bölgeleri de ekleniyor. İlk yatırımın adresi ise ağır sanayinin yeni üssü Bandırma oldu

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Marmara'ya yeni nesil 'Tekno OSB'ler geliyor
Üçüncü köprü, İzmir Otobanı ve yeni bağlantı yolları Türk ekonomisini sırtlayan ağır sanayinin de rotasını değiştirdi. Yeni yollar üzerine yeni organize sanayi bölgelerinin (OSB) eklenmesi planlarıyor. Hedef ağır sanayinin İstanbul ve Kocaeli'nden taşınması. Bu kapsamda Marmara Bölgesi'nde dört 'yeni nesil OSB' kuruacak. İleri teknolojiyle donatılacak OSB'ler Türkiye'deki katma değer zincirinin en üst sırasında yer lacak. İlk yatırım Bandırma'da start aldı bile. İnşaatı tamamlanmak üzere olan proje, Türkiye'nin çelik ve metal alanında faaliyet gösteren en büyük sanayi bölgesi olacak. Bandırma'daki çalışma, Marmara Ana Metal ve Makine Sanayicileri Derneği çatısı altında yürütülüyor. İMES Grubu, Çolakoğlu Metalurji, Has Çelik Ferro Döküm (Efesan) ve Kroman Demir Çelik projeye öncülük eden şirketler. Türkiye'nin güçlü donanıma sahip OSB'lere ihtiyacı olduğunu belirten İMES Başkanı Kemal Akar "2023 hedeflerini yakalamak için sanayicinin ihracatını kolaylaştıracak limanı, demiryolu bağlantısı ve gümrüğü olan üretim alanları oluşturmalıyız" dedi.

KOBİ'LER İÇİN FIRSAT

Akar projeyi şöyle anlattı: "Yeni OSB altyapısı ve Ar-Ge merkezleriyle dünya standartlarında olacak. Endüstriyel Silikon Vadisi olabilecek potansiyeli taşıyacak. Ulaşım ağı ve üretim alanıyla ağır metal ve makine alanında Türkiye'nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi 'ni inşa edeceğiz. Bu alan sadece dev sanayi grupları değil KOBİ'ler için de büyük fırsat sağlayacak."

- İNOVASYON TURU -

1 ŞİRKETLERDE ONLİNE TERCÜME DÖNEMİ
Protranslate.net, profesyonel tercüman kadrosuyla çeviri ihtiyacı olanlara online platformda çözümler geliştirdi. Sistem şu şekilde çalışıyor: Çeviri ihtiyacı olan kişiler dokümanlarını online sisteme
yüklüyor. Ardından hangi diller arasında çeviri yaptırmak istediğini seçiyor. Ayrıca kişiler, çevirisini yapacak tercümanda bulunmasını istediği uzmanlık dalıyla ilgili özelliklerini seçebilme imkânına da sahip.

2 KOBİ'LERDE TEKNOLOJİ İŞ GÜVENLİĞİNİ ARTIRDI
Kaya Safety Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya, İş Sağlığı ve Güvenliği yasasındaki gelişmeleri değerlendirerek, "KOBİ'lerde teknoloji, iş güvenliğini artırdı. Ancak yeni düzenlemeler kapsamında, işyerlerine verilen cezalarda aflar söz konusu. Bunu yanlış buluyoruz" dedi. Kaya, "Cezaların affedilmesi özellikle iş sağlığı ve güvenliği sistemine ciddi oranda zararlar verir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmara'ya yeni nesil 'Tekno OSB'ler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN