Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu bilançoyla devam etmesi zor

, geçen yılı 876 milyon liralık zararla kapattı. Aktif, mevduat ve kredileri hızla düşen bankanın mali tablolarını denetleyen firma bile bilançoya görüş vermedi

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Bu bilançoyla devam etmesi zor
17-25 Aralık darbe girişiminin finansörü , 2014'ü 876.8 milyon TL rekor zararla kapattı. Geçen yılın ikinci yarısında 928.3 milyon TL, son üç ayında ise 627.3 milyon TL zarar ederek Türk bankacılık sektöründe son 12 yılın en büyük zararına imza atan bankanın mali tablolarını denetleyen Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik, bilançolara görüş vermekten kaçındı. Denetim görüşüne dayanak oluşturacak yeterli ve uygun denetim kanıtı elde edilemediği için finansal tablolara ilişkin herhangi bir görüş vermeyen denetim şirketi, bankanın faaliyetlerini sürdürebilmesine yönelik ciddi şüphe bulunduğuna işaret etti.

2014'TE 9.6 MİLYAR LİRA ÇIKTI

Paralel yapının her türlü telkin ve baskısına rağmen, Bank Asya'dan para çıkışı son sürat devam etti. Geçen yılın son çeyreğinde 1 milyar 188 milyon liralık mevduat çıkışı yaşanırken, 2014'ün tamamındaki para çıkışı 9 milyar 625 milyon lira oldu. A Grubu hisselerde en büyük ortak olan Kaynak Holding, yurtdışına kaçış için çaba harcarken, banka geçen yılın son çeyreğinde 81 şube kapatarak 823 kişiyi işten çıkardı.

2 AYDA 895 MİLYON TL KAÇTI

Bilançoya görüş vermekten kaçınan denetim şirketi, bankanın özkaynaklarının yüzde 35 oranında azaldığına işaret ederek, bankadan kaçışın bilanço tarihinden sonra da devam ettiğinin altını çizdi. 31 Aralık 2014 ile 6 Mart 2015 arasında da bankadan 895 milyon liralık katılım fon payı çıkışı olduğu ve kredilerde de 579 milyon liralık azalma yaşandığı belirtildi. Denetim şirketi, "Söz konusu süre gelen katılım fon payı çıkışı ve kredilerde meydana gelen azalmalar, bankanın önümüzdeki dönemlerde bankacılık faaliyetlerini sürdürebilmesi ve faaliyet giderlerini karşılayabilmesine ilişkin ciddi şüphe uyandırabilecek ölçüde önemli bir belirsizliğe işaret etmektedir" tespitinde bulundu. Ayrıca 336.2 milyon liralık krediye karşılık ayrılmadığına dikkat çekildi.

YURTDIŞI AYAĞINA DENETİM İZNİ
Dışişleri Bakanlığı, Bank Asya'nın yurtdışı ayağının denetimine onay verdi. BDDK'nın Bank Asya'nın Erbil şubesi ile Hindistan temsilciliğine murakıp gönderilmesine yönelik talebine olumlu yanıt verildi. Kurum yetkilileri, "Yurtdışına murakıp gönderebilmemiz için Dışişleri izni gerekiyor. İlgili ülkelerle bağlantı kuruldu. Şüpheli işlem gibi konularda denetim yapılacak" dedi. Öte yandan ortaklık yapısını açıklayamadığı için yönetimi TMSF'ye devredilen Bank Asya'da üç aylık süre doldu ancak 50'ye yakın ortak belgelerini getirmedi. Kimisi noterden kimisi de mahkemelerden kaynaklı gecikme olduğunu bildirdi. Bugüne kadar 130'un üzerinde imtiyazlı ortağın belgeleri Sermaye Piyasası ve MASAK'a gönderilirken, ortaklara yönelik olumlu yanıt gelmesi gerekiyor.

3 YÖNETİCİYE 8.8 MİLYON TL TAZMİNAT
Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Anonim Şirketi, 2014 yılı denetim çalışmaları sırasında, bankanın işten ayrılan/çıkarılan üç üst düzey yöneticisine, 2013 tarihli sözleşmeler gereği 8 milyon 778 bin TL tazminat ödendiğini ve bu tutarın da 2014 hesap dönemine gider olarak yazıldığını belirledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu bilançoyla devam etmesi zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN