Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolar dünya piyasalarında rekora koştu

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Dolar dünya piyasalarında rekora koştu
Merkez Bankası (MB) TL'deki değer kaybının hızlanmasının ardından döviz satım ihalelerinde satış tutarını artırarak başladığı, likidite sıkılaştırması ve bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarında indirimin ardından dün iki adım daha attı. Piyasaya geçici döviz likiditesi sağlayacağını açıklayan Merkez Bankası ayrıca, dış borçlanmada vadenin uzamasını teşvik etmek amacıyla yabancı para zorunlu karşılık yükümlülüklerini değiştirdi.

1.5 MİLYAR DOLAR DESTEK

Merkez Bankası rezerv opsiyonu katsayıları (ROK) ile 13 Mart'ta sisteme 1.5 milyar dolar likiditesi sağlayacak. MB'den yapılan açıklamada, "Çekirdek yükümlülükler dışındaki kısa vadeli yabancı para yükümlülükler için zorunlu karşılık oranlarında yapılacak ölçülü artışlar yoluyla 27 Mart 2015'te Merkez Bankası rezervlerine yaklaşık 1.3 milyar dolar tutarında döviz ilave edilecektir" denildi. Merkez Bankası dün ayrıca dış borçlanmada vadenin uzamasını teşvik etmek amacıyla, bankaların ve finansman şirketlerinin yabancı para cinsinden mevduat/ katılım fonu dışı yükümlülüklerinin zorunlu karşılık oranlarını 1 yıla kadar ve 1-2 yıl arası vadelerde yükseltti; 3-5 yıla kadar ve 5 yıldan uzun vadeli oranları ise sabit bıraktı. Yabancı para zorunlu karşılık oranlarının artışıyla TCMB döviz rezervlerinde yaklaşık 1.3 milyar dolar artış sağlanabilecek.

EURO DA DAĞILDI

ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına yaklaştığına ilişkin sinyaller doların dün de tüm dünyada değer kazanmasına neden oldu. Euro, dolar karşısında yüzde 1'in üzerinde değer yitirerek 1.0735 ile Nisan 2003'ten bu yana en düşük seviyeyi gördü. Dolar, yen karşısında sekiz yılın zirvesini gördü. Ay başından bu yana yüzde 3 kadar yükselen dolar endeksi de 11.5 yılın yeni zirvesini gördü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolar dünya piyasalarında rekora koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN