O ülkelere ortak para birimi geliyor

talimatı verdi, Rus basını projenin kısa vadede hayata geçebileceğini belirtti

Giriş Tarihi: 12.3.2015 17:27
O ülkelere ortak para birimi geliyor
Batı ile "Soğuk Savaş" sonrası en ciddi gerginliği yaşayan , Avrasya Birliği hedefiyle ilgil girişimlerine hız verdi. Turkrus.com'da yer alan habere göre Başkan Vladimir , hükümete ve Merkez Bankası'na, Avrasya Ekonomik İşbirliği'nin para ve maliye alanlarında entegrasyonu ile ilgili konuların karara bağlanması talimatında bulundu.

Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve daha sonra da Kırgızistan'ın, "altın" ya da "yevraz" adı altında ortak para birimine geçmeleri konusu da yeniden gündeme geldi. Rus basınında, ortak para biriminin kısa vadede hayata geçirilebileceği yorumları yapılıyor.

Moskovski Komsomolets gazetesi, uzmanların bu konudaki görüşlerine başvurdu:

Aleksandr Razuvayev (Analist)

Avrasya Ekonomik Birliği'nde tam ekonomik entegrasyon, ortak para birimi olmadan mümkün değil. 2025 yılına kadar Avrasya Merkez Bankası'nı kurmayı ve Rusya, Belarus ve Kazakistan olarak ortak para birimine geçmeyi öngörüyor. Ancak dış ekonomik durum ekonomik kararları etkiledi ve Başkan Putin süreci hızlandırmaya karar verdi. Ortak para birimi 'altın', rubleye çok benzeyecek. Rusya ekonomisi Belarus ve Kazakistan ekonomilerinden çok daha büyük. Rusya ve Kazakistan'ın ekonomileri ise birbirlerine çok yakın.

Nikita Maslennikov (Çağdaş Kalkınma Enstitüsü "Finans ve Ekonomika" bölümü başkanı)

Ortak para birimi için muhtemelen 10 yıllar gerekecek. Bugün ortak mali piyasa, ortak para politikası oluşturulması konusu daha güncel. Diğer yandan ortak para birimi yönündeki çabalar gerekli ve çağdaş adımlar. Bu tempoyla çalışılırsa, 2-3 yıl içinde ticarette ulusal para birimlerime geçilmesi ve dolara sırt çevrilmesi tamamen mümkün.

Artyom Deyev (Analist)

Ortak para birimine 10 yıldan daha erken geçilemeyeceğini anlamak gerek. Ortak para biriminin altyapısını hazırlamak oldukça zor bir süreç. ABD ve AB bankalarının aradan çıkarılmasıyla ödemeler çok daha hızlı hale gelecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O ülkelere ortak para birimi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN