Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ak Gıda halka arz ediliyor

Yıldız Holding’in en büyük şirketlerinden biri olan Ak Gıda'daki paylarının halka arzı için SPK’ya başvuruda bulundu.

Giriş Tarihi: 13.3.2015 11:12
Ak Gıda halka arz ediliyor
Ak Gıda, paylarının halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurdu.

Yıldız Holding'in en büyük şirketlerinden biri olan Ak Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Ak Gıda), paylarının halka arzı için 12 Mart 2015 itibariyle SPK'ya başvuruda bulundu. Şirketin 2014 yılı itibariyle satış gelirleri 2.040,6 milyon TL
olarak gerçekleşti.

Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Ak Gıda'nın satış gelirlerinin 2014 yılında 2013'e kıyasla %16,7'lik bir büyüme gerçekleştirdiğini belirterek, "Ak Gıda, Türkiye çapında kurulu 5 adet üretim tesisi ile günlük 4.000 tonluk çiğ süt işleme kapasitesine sahip. Bu kapasite ile alanında Türkiye'nin en büyük üreticisi konumunda" dedi.

Ak Gıda, paylarının birincil halka arzını gerçekleştirmek için ilgili sermaye piyasası mevzuatlarına uygun hazırlanmış taslak izahname ile SPK'ya başvuruda bulundu. Yıldız Holding ve halka arzda paylarını satacak olan diğer Ak Gıda pay sahipleri, birincil halka arz kapsamında mevcut sermayenin toplam %45'ine kadar olan paylarını satmayı planlıyor. Ak Gıda, süt işleme kapasitesine göre, Türkiye Süt ve Süt Ürünleri Sektöründe toplam süt kullanımı bakımından Türkiye'nin en büyük üreticisi konumunda.

GENİŞ ÜRÜN PORTFÖYÜ VE TANINMIŞ MARKALAR

Ak Gıda'nın markalı ve münhasır / özel markalı kategorilerde 325 stok kaleminden oluşan geniş bir ürün portföyü bulunuyor. Ak Gıda, Yıldız Holding markaları olan İçim ve Dolcia'nın yanı sıra, Mis ve Dost gibi münhasır ve özel markalı ürünler için de süt ve süt ürünleri üretimi gerçekleştiriyor. Ak Gıda, süt, peynir, yoğurt ve tatlı kategorilerini de içeren geniş bir ürün yelpazesini yurtiçinde ve yurtdışında, farklı tüketim alışkanlıklarını karşılamak için modern ve geleneksel kanallar aracılığı ile tüketiciye ulaştırıyor.

Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Ak Gıda'nın satış gelirlerinin 2014 yılında 2013'e kıyasla %16,7'lik bir büyüme gerçekleştirdiğini belirterek, "Şirketin 2014 yılı itibariyle satış gelirleri 2.040,6 milyon TL olarak gerçekleşti. Ak Gıda, Türkiye çapında kurulu 5 adet üretim tesisi ile günlük 4.000 tonluk çiğ süt işleme kapasitesine sahip. Bu kapasite ile alanında Türkiye'nin en büyük üreticisi konumunda. Şirket, 2014 yılında 41 ülkeye gerçekleştirdiği ihraç kayıtlı satışlarla (özellikle Ortadoğu bölgesi) 84,7 milyon TL gelir elde etti. Ak Gıda, Yıldız Holding'in markası olan Ülker ismiyle Suudi Arabistan'da labne pazarının da lideri konumunda" şeklinde konuştu.

PAZARIN BÜYÜME DİNAMİKLERİ

Türkiye ambalajlı gıda ve içecek sektörünün önemli oranda büyümesinin beklendiğini kaydeden Mehmet Tütüncü, "Artan nüfus, hızla artan kentleşme oranı, gelişen gelir düzeyi, yükselen eğitim seviyesi ve sağlık ile iyi yaşam konusunda artan toplumsal farkındalık ambalajsız süt ürünleri tüketiminin ambalajlı süt ürünleri tüketimine doğru değişmesi şeklinde oluşuyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ak Gıda halka arz ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN