'in gözü Türkiye'de

Merkezi Londra'da mevcut bulunan Foundation'ın Kurucu Direktörü Jon Matonis, dijital nakit birimi Bitcoin'in küresel kullanımının giderek arttığını ortaya koyarak, Türkiye'nin potansiyel büyüme alanları içerisinde olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 13.3.2015 13:22
Bitcoin'in gözü Türkiye'de
Matonis, dijital nakit birimi 'in alternatif ödeme sistemleri içerisinde artarak kullanıldığını ortaya koyarak , "Bu nakit birimini, ağırlıklı olarak 18-30 yaş arası gençler kullanıyor. Türkiye gibi genç nüfusa sahip ülkeler bu manada daha çok büyük fırsata sahip" diye belirtti .

BBDK UYARMIŞTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu () 25 Kasım 2013 tarihinde "Bitcoin" ve benzeri sanal paraların barındırdığı olası risklere karşı kamuoyunu uyararak, "Herhangi bir resmi ya da özel müessese tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal nakit birimi olarak bilinen Bitcoin, olağan yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun çerçevesinde elektronik nakit olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu yasa (6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun'u) çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir" bildirmesini yapmıştı.

Bütün dünyada, bilhassa finans krizinin ardından kullanımı artan Bitcoin'in uluslararası denetiminin artırılması için çalışmaların olduğunu ifade eden Matonis, "Herhangi bir nakit biriminden Bitcoin'e geçiş denetlenebiliyor ya da Bitcoin'den örneğin dolara geçiş. Fakat Bitcoin cinsinden gönderimlerin denetim edilmesi mümkün değil. Örneğin AB , Bitcoin işlemlerin katma kıymet vergisi eklemeye çalışıyor, fakat bunu uygulamak mümkün değil" diye açıkladı .
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitcoin'in gözü Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN