Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpekyolu'nun bilim kenti: HKÜ

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, üniversite-sanayi işbirliğine verdiği önem, proje üreten yapısı ve çevreci kimliğiyle bölgede farklı bir bilim merkezi olma yolunda önemli adımlar attı

Giriş Tarihi: 13.3.2015
İpekyolu'nun bilim kenti: HKÜ
Gaziantep ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlama hedefiyle yola çıkan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) kapasite ve çalışmalarıyla bölgenin önemli bir bilim merkezi haline geldi. Günümüzde "3. nesil üniversiteler"in olduğunu, gençlerin bu üniversiteleri iyi takip etmesi gerektiğini söyleyen HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "Bir üniversite çok köklü bir üniversite olabilir ama, yeni nesil üniversite değilse, öğrencilerin istediği eğitimi verme şansı olmayabilir. HKÜ 3. nesil bir üniversite ve gençlere birçok hizmeti aynı anda sunabilen, onların istedikleri eğitimi verebilen bir üniversitedir. Ayrıca günümüzde yeni nesil üniversitelerde daha pro-aktif bir eğitim var" dedi.

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ
Üniversite-sanayi işbirliğine önem verdiklerini söyleyen Yılmaz, "Bu işbirliğini gerçekleştirmek, proje üreten akademisyen ve öğrencilere rehberlik etmek, üniversite dışındaki teknoloji ve fon kaynaklarını üniversitemize kazandırmak ve geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmesi amacıyla Teknoloji Transfer Ofisi kurduk. Son 1 yılda tam 36 proje hazırlayıp TÜBİTAK'a sunduk, şu ana kadar 8 projemiz geçti" diye konuştu. "Girişimci Üniversite" modelini hayata geçirmeye çalıştıklarını bildiren Yılmaz, "Öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin kendi şirketlerini kurmaları, girişimci olmaları yolunda bir modelimiz var. Bunun için bir Kuluçka Merkezi geliştirdik. Kendi şirketini kurmak isteyen öğrenci veya öğretim üyemizi önce bu Kuluçka Merkezi'ne alıyor, orada belli bir büyüklüğe gelene kadar destek oluyoruz. Belli bir büyüklüğe erişince de şirketini başka bir yere taşıma şansı oluyor" dedi.

YEŞİL VE AKILLI KAMPUS

HKÜ'nün geniş ve ferah bir kampusa sahip olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Burada modern dersliklerin yanında öğrenciler için barınma, beslenme ve diğer ihtiyaçların karşılanması amacıyla yurt, kafeterya, spor tesisleri ve sağlık merkezi yer almaktadır. Son teknoloji ile donatılan kampüsümüzde öğrencilerimiz her noktadan internete bağlanabilme imkanına sahiptir. Üniversitemiz kendi enerjisini güneşten üreten çevre dostu bir üniversitedir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpekyolu'nun bilim kenti: HKÜ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN