Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sonunu tatlıya bağladık'

Giriş Tarihi: 13.3.2015
'Sonunu tatlıya bağladık'

Önceki gün Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile bir araya geldikleri toplantıyı değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Sonunu tatlıya bağladık" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile önceki akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaptığı görüşmeyle ilgili olarak, "Sonunu tatlıya bağladık. Temenni ederim ki bundan sonraki süreçte bu vardığımız neticeyi daha sık aralıklarla bir araya gelmek suretiyle sürdürürüz" dedi. Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Merkez Bankası Başkanı Başçı ile önceki gün yaptıkları görüşmeye de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüş ayrılıkları olan bir yerin söz konusu olmadığını ifade etti. Bir metin açıkladıklarını belirten Erdoğan, burada faiz konusunu, bunun yanında ekonomik gelişmeleri yerinde değerlendirme, büyümeyle ilgili durumu değerlendirme ve bundan sonraki sürece yönelik olarak da yatırımların aksamaması, gerilememesi gibi konuları görüştüklerini söyledi.

KONSENSÜS SAĞLAYACAĞIZ
"Yatırımları teşvik edici tedbirlerin alınması noktasında Merkez Bankası'nın da bir işlevinin olacağı düşüncesini özellikle paylaştık" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben de yanıma ekonomiyle ilgili başmüşavirlerimizi almak suretiyle, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanımız olmak üzere değerlendirmeyi yaptık. Sonunu tatlıya bağladık. Temenni ederim ki bundan sonraki süreçte bu vardığımız neticeyi daha sık aralıklarla bir araya gelmek suretiyle sürdürürüz. Açıklarımızı bir an önce kapatır, inşallah gerek kurda, gerek faizde, gerekse özellikle Türkiye'nin yatırımlarında herhangi bir gerileme olmadan kararlı bir şekilde bu süreci sürdürürüz. Hep birlikte bir konsensüs sağlayarak, bu şekilde adım atmanın kararını aldık."

DÖVİZ HESAPLARI 1 $ BİLE ARTMADI
Türkiye'de dolar kuru üzerinden yaratılmaya çalışılan kriz algısı yine tutmadı. Ne bireysel yatırımcı ne de şirketler, "dolar 3 liraya koşuyor", "durdurulamıyor" gibi manşetlere aldırmayarak döviz mevduatına yöneldi. Merkez Bankası tarafından dün yayımlanan haftalık verilere göre 2014 yılı sonunda 167.2 milyar dolar olan toplam döviz mevduatları, 6 Mart 2015 tarihi itibarıyla 162.9 milyar dolara indi. Dolarda 2.6475 TL ile tarihi zirvenin görüldüğü geçen hafta dahi döviz hesaplarında 538 milyon dolarlık çözülme yaşandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sonunu tatlıya bağladık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN