Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asrın projesinde imzalar atıldı

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Asrın projesinde imzalar atıldı

Asrın projesi TANAP'ta ortaklık imzaları atıldı. Taner Yıldız, "17 Aralık başarılı olsaydı TANAP'tan bahsedemiyor olacaktık" dedi

TRANS Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP) ortaklık imzaları atıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "17 Aralık süreci başarılı olsaydı, bugün TANAP'tan bahsedemiyor olacaktık" dedi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ve TANAP Ortaklar Anlaşması'nın imza töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda yapıldı. BOTAŞ'ın TANAP'taki hissesi yüzde 30 olurken, SOCAR'ın payı 58, BP'nin payı ise yüzde 12 olarak gerçekleşti.

TÜRK AKIMI'NA RAKİP DEĞİL

TANAP'ın önüne ekonomikten ziyade siyasi engeller çıkarılmaya çalışıldığını kaydeden Yıldız, "Bu projenin önünde siyasi bir engel olmayacaktır" diye konuştu. SOCAR ve BP'ye güvendiğini vurgulayarak, "Bu tür projelerin tehditleri ve fırsatları bitmez" diyen Yıldız, Türk Akımı projesinin TANAP'a rakip olup olamayacağına ilişkin soruya, "Türkiye'nin kabiliyetlerinin birçok projeyi aynı anda gerçekleştirmeye yönelik. Bu projeler birbirinin rakibi değil" yanıtını verdi.

17 ARALIK'TA ENERJİ ETKİLİ OLDU
17 Aralık müdahalesine de işaret eden Yıldız şunları söyledi: "17 Aralık süreci başarılı olsaydı bugün TANAP'tan bahsedemiyor olacaktık. Onlar siyasi istikrara tehdit oluşturdukça biz herhangi bir taviz vermeyeceğiz. Kendini iyi niyetli olarak Paralel Yapı'nın içerisinde hissedenler, gerçekleri önümüzdeki süreçte daha fazla görecekler. 17 Aralık'ın temel gerekçesini yalnızca enerji sektörüne bağlamak doğru olmaz ama enerji sektöründeki gelişmeler, yatırımlar 17 Aralık sürecinin gerekçelerinden bir tanesidir. Siz burada iş yapan bir kısım bakanları ve bürokratları İran ajanlığıyla suçlayacaksınız, ondan sonra da bu tür projelerin gerçekleşmesini bekleyeceksiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asrın projesinde imzalar atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN