Bu yıl faiz 25 kez indirildi

Küresel bazda faiz indirim yarışı devam ediyor. Rusya'nın dünkü hamlesi ile birlikte bu yılki faiz indirim sayısı 25'e ulaştı

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Bu yıl faiz 25 kez indirildi
Büyüme ve istihdamı artırmak için adeta seferberlik ilan edilen 2015 yılında dünya genelinde greçekleştirilen faiz indirimlerinin sayısı 25'e ulaştı. Türkiye'de Merkez Bankası enflasyon bahanesi ile faiz indirmemek için bin dereden su getirirken, Türkiye ile aynı ligde yer alan ülkeler faiz indirimlerine devam ediyor. Enflasyonun ciddi bir düşüş trendinde olduğuna işaret eden analistler, büyüme ve istihdamı desteklemek isteyen merkez bankalarının faiz indirimlerine devam edeceği görüşünde. Zayıf ekonomilere karşı reel faizlerin yüksek olması, faiz indirimlerinin tetiklenmesinde etkili oluyor.

YENİ ADIMLAR ATILACAK

Hindistan, Çin, Güney Kore ve Endonezya'nın önümüzdeki dönemde yeniden faiz indirebileceğine dikkat çekiliyor. Bu yıl faiz indiren İsviçre ve İsveç'in de yeniden faiz indirimi yapması bekleniyor. Faiz indirimlerinin sürpriz olarak karşılanmaması gerektiğine işaret eden analistler, "Reel faizler yüksek ve ekonomi zayıf. Bu yüzden indirimler sürer" tespitinde bulundu.

RUSYA'DAN İKİNCİ İNDİRİM HAMLESİ
Güney Kore'nin faiz oranlarını yüzde 1.75'e indirmesinin ardından, dün bir hamle de Rusya'dan geldi. Petrol fiyatlarındaki sert düşüş, uluslararası yaptırımlar ve Ukrayna krizi nedeniyle ekonomik olarak tarihinin en zor dönemlerinden geçen Rusya, bu yıl ikinci kez faiz indirdi. Rusya Merkez Bankası politika faizini bu yıl ikinci defa indirerek yüzde 15'ten 14'e indirdi. Geçen yılın sonunda rubledeki sert değer kayıplarının ardından aralık ayında politika faizini 650 baz puan artıran Rusya Merkez Bankası, ocak ayında faiz indirmeye başlayarak politika faizini 200 baz puan düşürmüştü. Rusya Merkez Bankası, risklerin azalması halinde faiz indirimlerini sürdürmeye hazır olduğunu açıkladı. Rusya 6.5 puanlık faiz artırımının 3 puanını 3 ayda geri alırken, Türkiye ise Merkez Bankası bir gecedeki 5.5 puanlık artırımın 13 ayda sadece 2.5 puanını geri aldı.

TÜRK LİRASI'NA ÇİN İŞKENCESİ
Cumhurbaşkanı ve Merkez Bankası Başkanı görüşmesinin ardından perşembe günü 2.58 liraya kadar gerileyen dolar, dün Çin'den gelen haberlerle 2.6488 TL ile rekor yeniledi. Çin para birimi yuanda günlük işlem bandının yüzde 2'den 3'e çıkartılabileceğine ilişkin söylentiler, gelişmekte olan ülkelerde satış baskına neden oldu. Dolardaki yükselişe rağmen, işlem hacminin çok düşük olduğunun altını çizen analistler, kurun bu seviyelerde tutunmasının güç olduğunu kaydetti. Merkez Bankası'nın dün yayımladığı Beklenti Anketi'nden de çarpıcı bir sonuç çıktı. Katılımcıların yıl sonu dolar beklentisinin 2.61 TL olduğu gözlendi. Ankette yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 6.98 oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yıl faiz 25 kez indirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN