Emlak GYO arsasına 3.6 milyar

Emlak Konut GYO'nun İstinye arazisi 3.6 milyar lira ile Tahincioğlu'nun oldu. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, "Emirgan'a 50 bin metrekarelik kardeş koru geliyor" dedi

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Emlak GYO arsasına 3.6 milyar
Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi olan Emlak Konut GYO'nun satın aldığı "İstanbul Sarıyer İstinye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" ihalesinin 3 Mart 2015 tarihinde yapılan ilk oturumunun ardından ikincisi gerçekleştirildi. İkinci oturumda pazarlık ve açık artırma turları yapıldı. Dört grubun teklif verdiği ihaleye, Urbacon Trading and Contracting (UCC)- Akayteks Tekstil Pazarlama Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. İş Ortaklığı, Teknik Yapı Konut Sanayi ve Ticaret AŞ-Emay İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ İş Ortaklığı, DAP Yapı Sanayi ve Ticaret AŞ, Tahincioğlu Gayrimenkul İnşaat ve Turizm AŞ-Tahincioğlu Yapı İnşaat AŞ-Nida İnşaat ve Turizm AŞ İş Ortaklığı katıldı. İhaleyi 3 milyar 672 milyon TL ile en yüksek teklifi veren Tahincioğlu -Tahincioğlu Yapı İnşaat -Nida İnşaat İş Ortaklığı kazandı.

İSTİKRARIN GÖSTERGESİ
Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, emirgan korusuna kardeş niteliğinde 50 bin metrekarelik yeşil alan inşa edileceğini söyledi. Kurum, "mevcut imar planları çerçevesinde proje geliştirilecek. 50 dönümlük sehrin merkezinde bir yeşil alanın yanı sıra okul inşaatı da yapılacak" dedi. Emlak Konut'un en yüksek arsa geliri ihalesi olduğunun altını çizen Kurum, "bu ihale istikrara ve ülke ekonomisine olan güvenin en önemli göstergesidir" diye konuştu. Birinci ihalede 8 grup teklif verirken, Türk tekstil firması Akayteks ile ortak ihaleye giren Katar merkezli UrbaCon Trading and Contracting (UCC) firmasının şirket payı olarak emlak Konut'a verdiği 1.2 milyar lirayı bulan yüksek teklifi dikkat çekmişti. Sarıyer İstinye Mahallesi sınırlarında bulunan toplam 158 dönüm yüzölçümlü 6 adet taşınmaz, Emlak Konut GYO tarafından yapılan ihale ile hiçbir plan değişikliği yapılmadan tamamen mevcut onaylı planlar çerçevesinde gerçekleştirildi.

EN ÇOK 3 KATA İZİN VERİLECEK

Mevcut planların öngördüğü gibi arazinin yüzde 53'ü yol, park alanı ve eğitim tesis alanı olarak kullanılmak üzere ayrıldı. Özel sektörün söz konusu bölgede uyguladığı önceki diğer tüm projeler gibi, turizm ve konut alanı için hazırlanacak projeler, ilgili Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu onayına sunuldu ve kurul tarafından uygun görülmesinin ardından uygulama yapılacak. Turizm ve konut alanındaki yapılaşma ise maksimum 3 katlı olacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emlak GYO arsasına 3.6 milyar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN