Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da görev teslimi

Gençlik Kurulu (Genç MÜSİAD) 11.Genel Kurul Toplantısını MÜSİAD Genel Merkezinde gerçekleştirdi. Genel kurul sonrası Genç MÜSİAD 6. Dönem Başkanı Faruk Akbal, başkanlığı Yavuz Fettahoğlu’na teslim etti.

Giriş Tarihi: 16.3.2015 17:30
MÜSİAD'da görev teslimi

Başkanı Nail Olpak, Genç MÜSİAD 11.Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşmada, bugün MÜSİAD yönetim kurulları ve profesyonel kadrolarında Genç MÜSİAD'tan yetişen kişilerin bulunduğunu fakat bunu yeterli görmediğini, gençlerin kendilerinden görevleri daha hızlı almaları gerektiğini belirtti.

Genç MÜSİAD'ın görevi devralan Başkanı Yavuz Fettahoğlu bu yıl çalışmalarını 3 ana başlık altında yoğunlaştırmak istediklerini vurguladı.
Yavuz Fettahoğlu, "Bu başlıkların ilki, maalesef artık girişimcilik kavramının içinde duyamadığımız, emek, tecrübe, usta-çırak ilişkisi gibi medeniyetimize ait çok önemli öğelerin girişimcilikle anılmaması. Bu bizi dertlendiriyor. Biz de bu yıl MÜSİAD'ın ve medeniyetimizin değerleriyle kaybettiğimiz bu değerli unsurları girişimcilik kavramına tekrar kazandırmak için çaba sarf edeceğiz. İkinci başlığımız ise bu çalışmamızı destekleyici bir proje olan 'sürekli staj' projesi adını verdiğimiz, üniversiteli yükseköğrenim gören genç kardeşlerimizi tecrübe etmek ve uzmanlaşmak istedikleri alanlarda erken yaşlarda buluşturmak için pilot çalışmalarla yeni bir süreç başlatmak istiyoruz."

ADİL OLMAYAN GELİR DAĞILIMI GÜNÜMÜZ DÜNYASININ TEMEL SORUNU

Adil olmayan gelir dağılımının, günümüz dünyasının temel sorunları arasında olduğunu vurgulayan Olpak, yapılan bir araştırma sonucunun, küresel servetin gittikçe daha küçük ve varlıklı elit bir grubun elinde toplandığını ifade etti. Bu bireylerin finans ve sağlık gibi sektörler dâhil olmak üzere sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ve bunu yapan lobilere de her yıl milyonlarca dolar harcadığını söyleyen Olpak, "Raporlara göre; dünya üzerindeki en zengin yüzde 1, küresel servetin yüzde 48'ini elinde tutuyor. Dünya üzerindeki en zengin yüzde 20, kalan yüzde 80'ine sadece yüzde 5,5'luk bir servet bırakmaktadır. Mevcut trendin devam etmesi durumunda, önümüzdeki yıl en zengin yüzde 1'in varlığının, küresel servetin yüzde 50'sini geçmesi beklenmektedir. Bundan 5 yıl önce en zengin 80 kişi 1,3 trilyon dolar varlığa sahipken, geçen yıl itibarıyla bu rakam 1,9 trilyon dolara ulaşmıştır. Dünyanın en zengin 80 kişinin serveti, en fakir yüzde 50'nin servetine, yani, 3,5 milyar insanın servetine eşdeğerdir" diye konuştu.

'AR-GE, YENİLİKÇİLİK, YATIRIM, İSTİHDAM VE ÜRETİM'

Türkiye'nin ekonomik açıdan kabuk değiştirirken, dünyanın da global kriz sonrasında yeni bir arayışın ve değişimin eşiğinde olduğuna değinen Olpak, "Bu arayış, merkezine neredeyse sadece faiz enstrümanını koyan ekonomik ve finansal sistemden, insan odaklı sisteme geçiş arayışı olmalıdır. Bugün, kaliteli ve doğru finansmana hızlı erişimin nasıl olması gerektiği değil de faizlerin kaç baz puan niçin artırılması ya da düşürülmesi gerektiği tartışılıyor. Tıpkı, insanların neden öldürüldüğünün değil, nasıl öldürülüşünün tartışıldığı, günümüzün medeniyet anlayışında olduğu gibi. Aslında, insanın ve toplumun daha müreffeh bir seviyeye ulaşması için bir araç olması gerekirken, insanları yöneterek, kendisini bir amaç haline getiren ve bunu acımasızca yapan günümüzün finansal sistemi yeniden kurgulanmalıdır. Burada MÜSİAD olarak ilkemiz, ticaretin helal ve faizin haram olduğudur. Gerçek ekonominin değerleri Ar-Ge, yenilikçilik, yatırım, istihdam ve üretimdir" şeklinde konuştu.

GENÇ MÜSİAD'IN EMEKLİSİ OLMAZ MÜSİAD'LISI OLUR

Genç MÜSİAD'ın 6. Dönem Başkanlığını yapan Faruk Akbal 11. Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşmasında, Genç MÜSİAD'ın yurtiçinde 38 ve yurtdışında 14 olmak üzere toplamda 52 şubeye sahip olduklarını belirterek, toplamda 4 bini aşkın da üyeleri olduğunu bildirdi.
Akbal, görevi devralırken "Genç MÜSİAD'ın emeklisi olmaz, MÜSİAD'lısı olur" dediğini hatırlatarak, "Dolayısıyla benimle Genç MÜSİAD'dan emekli olacak arkadaşların, MÜSİAD'a geçme vakti gelmiştir. Bayrağı devralacak Yavuz Fettahoğlu'na ve ekibine Allah'tan muvaffakıyet diliyorum. Şüphe yok ki bayrağı çok daha yukarıya çıkaracak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MÜSİAD'da görev teslimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN