KİPTAŞ'a Paralel Yapı kumpası

KİPTAŞ, cemaatin İstanbul Maltepe'de inşaat yaptığı devasa araziyi geri alınca Paralel Yapı'nın hedefi haline geldi. Arazide yapılan 8 bina istimlak edilip YURTKUR'a devredilince KİPTAŞ Genel Müdürü Yıldırım hedef tahtasına oturtuldu

Giriş Tarihi: 18.3.2015
KİPTAŞ'a Paralel Yapı kumpası
Kiptaş, cemaatin İstanbul Maltepe'de amaç dışı kullandığı araziyi geri alınca Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) hedefi haline geldi. KİPTAŞ, Maltepe'de İslam Akademisi ve Kültür Merkezi adı altında yapılan binayı veto edince Gençlik ve Spor Bakanlığı, inşaatın yapılacağı araziyi ve üzerindeki 8 binayı istimlak etti. Bunun üzerine Paralel Yapı, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım'la ilgili yalan haberler servis etmeye başladı. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı belgelere göre olay şöyle gelişti: KİPTAŞ, Maltepe Başıbüyük'te bulunan 33 dönümlük, değeri milyon dolarlarla ifade edilen arazisini 2010'da cemaatin kontrolündeki Sema Eğitim Öğretim İşletmeleri ve Sağlık Hizmetleri'ne tahsis etti. Arazide cemaatin organizasyonlarına ev sahipliği yapması için Uluğbey İslam Akademisi ve Kongre Merkezi'nin inşaatına başlandı. Binaları cemaatin çok amaçlı olarak kullanacağı, hatta Fethullah Gülen'in Türkiye'ye dönünce bu binaları kullanacağı öne sürüldü.

YURTKUR'A VERİLDİ

Amaç dışı kullanılacağı tespit edilince inşaat durduruldu. İnşaat alanının yanı başında bulunan konut sakinleri de projeden şikâyetçiydi. KİPTAŞ, bu gelişmeler üzerine inşaat sözleşmesini feshetti. Arazi üzerinde 8 blok halinde yapılan ve kabası tamamlanan binaların masraflarını vakfa ödemeyi kabul eden KİPTAŞ, binalara talip olan YURTKUR ile irtibata geçti. Gençlik ve Spor Bakanlığı binaların yurt yapmaya müsait olduğuna karar verdi.

YURTTA 4.200 ÖĞRENCİ BARINACAK
15 Ocak 2015 günü arazi üzerindeki 8 bina, kamulaştırılarak YURTKUR'a verildi. Arazinin tapusu da 4 Mart'ta YURTKUR'a devredildi. Kurum, binaları devlet yurduna dönüştürmek üzere çalışmalara başladı. Çalışmalar tamamlandığında 4 bin 200 öğrencinin barınma ihtiyacı karşılanmış olacak. İstanbul'da 30 bin öğrencinin barınma sorunu olduğu biliniyor.

İSMET YILDIRIM İSYAN ETTİ
Paralel Yapı, Maltepe'de amaç dışı kullanılacak devasa binaları kaybedince İsmet Yıldırım'ın genel müdür olduktan sonra emlak zengini olduğunun iddia edildiği manipülatif haberleri Cumhuriyet gazetesine servis etti. Yıldırım, SABAH'a yaptığı açıklamada, genel müdür olduktan sonra zenginleştiği iddiasının iftira olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı: "Bu göreve başlamadan önce inşaat sektöründe yıllarca ticari faaliyette bulundum. Babam 1972'den beri müteahhitlik yapar. Bu faaliyetler nedeniyle çoğunluğu kat karşılığı sözleşmelere dayalı olarak 10'dan fazla taşınmaz edinmeye hak kazandım. Bu taşınmazları genel müdürlük görevimden önce edindim. Mal beyanımda hepsi sabittir. Görevimi kullanılarak elde edilmiş bir varlık söz konusu değildir. Hesabını veremeyeceğim tek kuruş yoktur." Yıldırım, eşine babasından kalan evlerin bile kendisi yıpratmak için gündeme getirilmesine de isyan etti ve hukuki platformda hakkını sonuna kadar arayacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KİPTAŞ'a Paralel Yapı kumpası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN