Kriz bekleyen avucunu yalar

Giriş Tarihi: 18.3.2015
Kriz bekleyen avucunu yalar

Başbakan Davutoğlu, krize yatırım yapanların kaybedeceğini belirterek, "Her seçim öncesinde aynı senaryo gündeme getiriliyor, bunu bekleyen avucunu yalar" dedi

Dolar üzerinden kriz algısı yaratmaya çalışanları eleştiren Başbakan , "Krize yatırım yapanlar kesinlikle kaybedecek" dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Davutoğlu, kurdaki hareketliliğin küresel dalgalanmanın bir yansıması olduğunu belirterek, her seçim öncesi bu tür kriz söylentilerinin ortaya atıldığını ifade etti. Davutoğlu, "2008'den bu yana küresel bir ekonomik kriz var. Bütün ekonomiler küçülüyor. ABD Doları'nın kasım ayından bu yana, küresel bazda yükselişe geçmesi nedeniyle Türkiye'de krizi havası yaratmaya çalışıyorlar" diye konuştu. "Hepsinin rüyası Türkiye'de bir kriz çıksın" diyen Davutoğlu şöyle devam etti: "Bu küresel dalgalanma unutturulsun, sanki Türkiye'ye has bir kriz varmış gibi ortam doğsun ve seçimlere giderken AK Parti Hükümeti yıpransın. Avuçlarını yaladılar, yalayacaklar. Her seçim öncesinde bir kriz senaryosu devreye girer ama AK Parti artık bu konularda aşılı."2014'TE DESTAN YAZDIK
"AK Parti 2008'de kapatılsaydı, Türkiye'nin hali nice olurdu? İzin vermedik. Dirayetli liderlik ve milletimizin bağlılığı bu komploları yok etti" diyen Davutoğlu, ekonomik durgunluğa rağmen seçimlerde başarıya ulaştıklarını söyledi. Davutoğlu, "2014'te bütün AK Parti kadroları olarak destan yazık. Seçimler öncesinde yine türlü kumpaslara gidecekler" uyarısında bulundu. Dolardaki hareketliliğin küresel olduğunun altını çizen Davutoğlu, "Dünyadaki genel trend içinde TL'deki değer kaybı fazla değil. Ekonomimiz büyüyecek. En kötü senaryoda alınacak tedbirleri belirledik" dedi.

KRİZE OYNAYAN KAYBEDER

Türkiye'nin finansal yapısının ve ekonomik parametrelerinin son derece sağlam olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, "Dünya piyasaları ne kadar dalgalanırsa dalgalansın bizim yüreğimizdeki millet aşkı dalgalandıkça ekonomimiz de demokrasimiz de dış itibarımız da yerli yerinde olacaktır. Kimse kriz senaryoları üzerinden hesap yapmasın, hesap yapanlar, krize yatırım yapanlar kesinlikle kaybedeceklerdir" diye konuştu.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI
Davutoğlu, Kasım 2014 ile 12 Mart 2015 arasında TL'nin yüzde 14.2 değer kaybettiğini belirterek, "Ama euro yüzde 14.6, Brezilya Reali yüzde 17.9, Danimarka Kronu yüzde 14.8, Kolombiya Pezosu yüzde 15.5, İsveç Kronu yüzde 13, Çek Korunası yüzde 13.4, Polonya Zlotisi yüzde 13.5, Norveç Kronu yüzde 13.3 değer kaybetti. Yani dünyadaki genel trend içinde aslında Tür Lirası'ndaki değer kaybı, belli bir ortalamada tutuldu. Gerekli tedbirler de alınarak herhangi bir şekilde ekonomimizin etkilenmesinin de önüne geçildi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz bekleyen avucunu yalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN