Ekonomistler kararını yorumladı

Giriş Tarihi: 19.3.2015 12:32
Ekonomistler FED kararını yorumladı

Standard & Poor's ABD Başekonomisti Bovino: - "Karar verilere bağlı olacak ancak söz konusu ifadenin (sabırlı) kaldırılması bu yaz 'e hareket kabiliyeti tanıyacak"

AA muhabirine ABD Merkez Bankası eral Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) dün sona eren mart ayı toplantısı sonuç bildirisini değerlendiren Bovino, ABD büyümesinde yılın ikinci yarısında toparlanma beklediğini söyledi.

Bovino, Fed açıklamalarında, ekonomik büyümenin kısmen yavaşladığının yer aldığını anımsatarak, "Biz bu durumun, doların ihracatı baltalamasının yanı sıra kötü hava koşullarının büyümeyi kısıtlaması nedeniyle gerçekleştiğini düşünüyoruz. İş piyasasında ekonomik momentum'un (ivmelenme) ve ekonomik faaliyetlerin yaklaşık yüzde 90'ının içsel nedenlerden kaynaklandığını göz önünde tutarsak, yılın ikinci yarısında ABD'de büyümenin sürmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Fed'in oranlarını en erken haziran ayında artıracağı öngörüsünde bulunan Bovino, "Karar verilere bağlı olacak ancak söz konusu ifadenin kaldırılması bu yaz Fed'e hareket kabiliyeti tanıyacak" diye konuştu.

ING Group ABD ve İngiltere Kıdemli Ekonomisti James Knightley de gelecek birkaç ay içinde Fed'e güven vererek sıkılaştırmayı başlatacak bir toparlanmanın gerçekleşmesini beklediklerini belirterek, "Nitekim, ilk faiz artışı hareketinin 17 Haziran'daki FOMC toplantısında gerçekleşme beklentimizi hala koruyoruz" dedi.

Knightley, Fed'in para politikası nedeniyle birçok ülkede doların güçlenmeye devam edecek gibi göründüğünü aktararak, "ABD'de faizlerin bu yılın 4. çeyreğinde 25 baz puan yükseltilmesinden önce, 3. çeyrekte para politikasının değişmeden kalması noktasında şüphelerimizi koruyoruz" diye konuştu.

Fed'in beklendiği üzere faiz politikasını değiştirmeden bıraktığını ancak para politikasındaki duruşunu normalleştirmek adına "sabırlı" ifadesini kaldırdığını anımsatan Knightley, "Metinde, ekonomik büyümenin kısmen yavaşladığını da içeren oldukça fazla değişiklik vardı. 'Fed, muhtemelen nisan ayındaki FOMC toplantısında da faiz oranlarını sabit bırakır ayrıca Fed'in sözle yönlendirmede yaptığı değişiklik komitenin faiz artışının zamanlaması konusunda karar verdiğini göstermez' ifadeleri de bildiride dikkati çeken noktalar arasında yer alıyordu. Fed, işgücü piyasasında daha fazla iyileşme görmek ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine doğru ilerleyeceğinden emin olmak istiyor" değerlendirmesinde bulundu.

"GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE KISA SÜRELİ DOLAR DÜŞÜŞÜ VE HİSSE YÜKSELİŞİ GÖRÜLEBİLİR"

Merkezi Londra'da bulunan Capital Economics'in Gelişmekte olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti William Jackson ise Fed'in haziran ayında faiz artımının gerçekleşmesi ihtimalinin halihazırda Türkiye finansal piyasalarında fiyatlandığını vurgulayarak, "Yine de bu reaksiyon, Türk Lirası'nda yeni bir dalgalanma yaşanmasını engellemedi" dedi.

Jackson, FOMC bildirisinin Türkiye'de faiz oranlarında muhtemel olmayan bir etki yapabileceğine dikkati çekerek, "Büyük resme bakıldığında Türkiye'nin, ABD faiz oranlarındaki endişeler de dahil olmak üzere dış şoklara karşı savunmasız geniş cari işlemler açığı bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda liranın güçleneceğinden ziyade zayıflayacağını düşünüyorum. Bu durum para politikasında sıkı duruşu zorunlu kılmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

Merkezi ABD'de bulunan Commonwealth Foreign Exchange Piyasa Başanalisti Ömer Esiner de Fed'in son toplantıda güvercin duruşunu koruduğunu belirterek, bildirinin ardından ABD borsalarında, dolarda ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükselişler görüldüğüne dikkati çekti.

Esiner, Fed'in faiz artırımının eylül ayı itibarıyla gerçekleşmesini beklediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Gelişmekte olan piyasalar, doların yükselişi ve ABD tahvil faizlerinin daha yukarı çıkması nedeniyle zarar görmeyi sürdürecek. Özellikle TL, gelişmekte olan piyasalardan geniş kapsamlı çıkışların sonucunda düşmeye devam edecek. Ancak yakın zamanda gelişmekte olan ülkelerin hisselerinde ve para birimlerinde kısa süreli yükselişler görülebilir. Yine de bu durum, Fed'in muhtemelen bu yılın 3. çeyreğinde gerçekleştireceği faiz artımıyla kısa sürecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomistler FED kararını yorumladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN