'Sabırlı' yı kaldırdı dolar düştü

Fed, faiz artışı 'Sabırlı' yı kaldırdı dolar düştü konusunda sabırlı olacağı taahhüdünü sözlü yönlendirmesinden çıkardı. Kararla dolar/TL paritesi 2.57'ye geriledi

Giriş Tarihi: 19.3.2015
'Sabırlı' yı kaldırdı dolar düştü
ABD Merkez Bankası Fed, küresel piyasaların merakla beklediği kararı açıkladı. Faiz artışı için kullandığı "sabırlı" ifadesini sözlü yönlendirmesinden çıkaran Fed, artışın zamanlaması konusunda net bir tarih vermedi. Fed Başkanı Janet Yellen, "bu karar, faizde sabırsız olacağımız anlamına gelmiyor" dedi. Fed'in faizlere dokunmadığı toplantıdan sonra dolar düşüşe geçti. Akşam saatlerinde gelen açıklamaların ardından Londra'daki işlemlerde geçtiğimiz hafta tarihi rekor kıran dolar 2.57 TL'ye kadar geriledi. Açıklamada en çok dikkat çeken nokta Fed başkanlarının yıl sonu için federal fonlama oranı beklentisinin yüzde 1.125'ten yüzde 0.625'e indirilmesi oldu.

'Karar, verilere bağlı'
Fed'in sözlü yönlendirmesinde federal fonlama oranında nisan ayı toplantısında bir artışın olası olmadığı ifade edilirken, sıkılaşmanın istihdam piyasasında daha fazla iyileşme olması ve enflasyonun orta vadede yüzde 2'lik hedefe doğru çıkması noktasında makul oranda güven duyulması halinde gerçekleşeceği belirtildi. Faiz artışının zamanlamasının verilere bağlı olacağını belirten Yellen "Haziranda faiz artışı ihtimalini göz ardı edemeyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sabırlı' yı kaldırdı dolar düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN