Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'ya destek uzatılsın

Turizmciler, krizdeki Rusya'dan umudu kesmedi. Türk şirketler ülkeden kalkacak uçaklara verilen yakıt desteği ile operatörlere tanınan kredi imkânının devamını istedi

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Rusya'ya destek uzatılsın
Türk turizmciler, tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşayan Rusya pazarının kaybedilmemesi için harekete geçti. Rusya Moscow MITT Turizm Fuarı'nda bir araya gelen turizmciler, Rus turist sayısının yüzde 22 azaldığına işaret ederek, sağlanan desteklerin devamını istedi.

2 yıl DAHA VERİLSİN

Sektör oyuncuları, Türkiye'nin Rusya'dan kalkacak uçaklara 6 bin dolarlık yakıt desteği ile tur operatörlerine yönelik kredi uygulamasının uçuş ve rezervasyon iptallerinin önüne geçtiğini vurguladı. Ruslar'ın Türk turizmi için önemine değinen turizmciler bu desteğin uzatılması gerektiğini vurguladı. TUROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir, ülkede ekonominin rayına oturmasının zaman alacağını belirterek, "Desteğin iki yıla yayılmasını talep ettik. Bunu yapamıyorsak iç pasaportu gündemimize almamızda fayda var" dedi. Rus turistin yaşanan gerginlikten dolayı Avrupa'ya daha mesafeli yaklaştığını vurgulayan Taşdemir, Türkiye'nin bunu fırsata çevirebileceğini ifade etti. TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün de hükümetin sağladığı desteğin öneminin bu fuarda çok net anlaşıldığını belirtti. "Rus operatörler destek açıklamasıyla birlikte Türkiye planlarını revize etti" diyen Gürcün, operatörlerin otellerle de anlaşmalar yaptıklarını bu sayede geçen yılki oranların yakalanabileceğini ifade etti. TUROFED Başkanı Osman Ayık ise Rus turistin tatilden vazgeçmeyeceğini vurgulayarak, "Türkiye'nin Rusya pazarındaki rakibi yine Rusya. Bu nedenle biz Turizm Bakanı Ömer Çelik'e teşvik sistemini önerdik. Gündemlerine aldılar" dedi.

'FARKLI PAZARLARA KANALİZE OLMALIYIZ'
Cornelıa Diamond Golf Resort&Spa Otel Genel Müdürü Zafer Alkaya, Rus turist için güneye inip tatil yapmanın vazgeçilmez olduğunu söyledi. Avrupa pazarında yüzde 5 ila 10 arasında bir artış olduğunu vurgulayan Alkaya, "Ancak bu artışlar yeterli değil çünkü talep arzdan çok fazla. Rusya sektörde farklı pazarlara kanalize olunması gerektiği konusunda bizlere uyarıda bulundu. Benelüks pazarında da güçlenmeliyiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'ya destek uzatılsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN