Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fitch açıkladı: Bank Asya Türk ekonomisini etkilemedi

Giriş Tarihi: 21.3.2015 11:17 Güncelleme Tarihi: 21.3.2015 11:30
Fitch açıkladı: Bank Asya Türk ekonomisini etkilemedi

Fitch Ratings, merakla beklenen Türkiye notunu açıkladı. Fitch, Bank Asya tartışmalarının bankacılık sistemini etkilemediğini belirtirken, yatırımcıları da rahatlattı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in son açıklamasına göre Türkiye “yatırım yapılabilir” seviyede olan “BBB” olan kredi notunu korudu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in son açıklamasına göre Türkiye "yatırım yapılabilir" seviyede olan "BBB" olan kredi notunu korudu. Fitch Türkiye'nin not görünümünü de 'durağan' olarak bıraktı.

Fitch, Bankacılık sektörünün Bank Asya'ya ilişkin gelişmelerden etkilenmediği ve iyi durumda olduğunun altını çizdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu ve "durağan" not görünümünü teyit etti.

Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun "BBB-" ve not görünümünün "durağan" olarak korunduğu bildirildi.

Açıklamada, düşen petrol fiyatlarının enflasyon ve cari açığın iyileşmesine katkıda bulunduğu, ancak Rusya, Ukrayna ve Orta Doğu'ya yapılan ihracatı olumsuz etkilediği ifade edildi.

Türkiye'nin kamu finansmanının güçlü olmayı sürdürdüğü belirtilen açıklamada, Haziran ayındaki seçimler öncesinde herhangi bir finansal kayma riski görülmediği kaydedildi.

Fitch, ayrıca bankacılık sektörünün Bank Asya'ya ilişkin gelişmelerden etkilenmediği ve iyi durumda olduğu görüşünü paylaştı.

CARİ AÇIK 5.6′YA GERİLEDİ

Öte yandan, ekonomik politikaya yönelik tartışmaların kamuya taşınmasının, yatırımcıların güvenini zedelediği ve döviz kurunda aşağı yönlü baskı oluşturduğu ileri sürülen açıklamada, Fitch'in şu tespitlerine yer verildi:

"Türkiye'nin ekonomisi dengelenme sinyalleri vermeye devam ediyor. Gayri safi yurt içi hasılaya (GSYH) oranı 2013′deki yüzde 7,9 seviyesindeki cari açık, 2014′te yüzde 5,6′ya gerilerken, kredi büyümesi de son aylarda 2013′teki yüzde 25 seviyesinden yüzde 16-17 seviyelerine kadar düştü. Buna karşın, 2014′te yüzde 2,8 oldu.

Fitch'in enflasyon ve cari açığın yıl sonu itibariyle, sırasıyla yüzde 6 yüzde 5,1 seviyesine gerileyeceği öngörüsünü içeren metinde, Türkiye'nin düşük petrol fiyatlarından yararlanmaya devam edeceği dile getirildi.

Fitch, büyümenin ise 2015 yılında yüzde 3,2′yi aşmayacağını belirtti.

Bununla birlikte, Türkiye'deki politik tutarlılığının benzer reytinge sahip diğer ülkelerden daha zayıf olduğu değerlendirmesini yapan Fitch, ülkenin mali ölçütlerinin ise söz konusu ülkelere kıyasla daha iyi durumda olduğunu bildirdi.

Fitch Ratings, bu noktada, TCMB'nin en son toplantısında faiz oranını koruma kararı aldığını vurgulayarak, Banka'nın Şubat'ta yıllık yüzde 7,5 seviyesindeki yüksek enflasyon konusunda tedbirli davranmaya devam ettiğinin altını çizdi.

NOT İNDİRİMİ RİSKİ YOK

Açıklamada, görünümün "durağan" olarak korunmasına gerekçe olarak, Fitch Ratings'in not indirimine yol açabilecek herhangi bir gelişme beklememesi gösterildi.


Fitch Ratings, diğer taraftan daha uyumlu ve öngörülebilir para politikasının enflasyonu düşürerek, Türkiye'nin notunu olumlu etkileyebileceği ifade ederken, yurt içi tasarrufları ve doğrudan yabancı yatırımı artıracak yapısal reformlarında kredi notu üzerinde benzer etkiye sahip olacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch açıkladı: Bank Asya Türk ekonomisini etkilemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN