Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fitch: Türkiye doğru yolda

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, Türkiye'nin not değerlendirmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 23.3.2015 21:04
Fitch: Türkiye doğru yolda
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, son dönemde kurda yaşanan oynaklığın Türkiye'nin "yatırım yapılabilir" kredi notunun içerisinde olduğunu belirtti.

Rawkins, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden "BBB-" olan kredi notunun ve "durağan" not görünümünü teyit edilmesinin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Türk lirasının son dönemde dolarkarşısındaki performansına ilişkin Rawkins, "Türkiye'nin volatiliteye maruz bir yer olduğunu kabul ediyoruz, bunu her zaman kabul ettik. Son haftalarda (kurda) olanlar yatırım yapılabilir notun içerisinde yer alıyor. Kur konusunda hiçbir zaman parametre belirlemedik. Sadece volatiliteyi ölçüyoruz. Kurun oranının istikameti önemli, ama politika cevabı da kilit önemde" değerlendirmesine bulundu.

TÜRKİYE BÜYÜK YOLDA

Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notu ve görünümünü teyit etmesine gerekçe olarak Rawkins, şunları kaydetti: "Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesine çıkardığımızda 2014 yılına dair bazı projeksiyonlarda bulunmuştuk. O noktaya baktığımızda ve o dönemki projeksiyonları ile karşılaştırdığımızda, Türkiye büyük oranda doğru yolda. Büyüme biraz daha zayıf, enflasyon biraz daha yüksek.

TÜRKİYE BİR KISIM ÜLKELERDEN DAHA İYİ


Bu anlamda durağan görünümün uygun olduğunu düşünüyoruz." Türkiye'nin mali ölçütlerinin ve bankacılık sisteminin güçlü görünüm sergilediğinin altını çizen Rawkins, "Mali ölçütler hikayenin önemli bir kısmını oluşturuyor, bu ölçütler hala yerinde. Bankacılık sistemi halen güçlü. Türkiye'nin ekonomik büyüme görünümü halen büyük gelişmekte olan ülkeler içerisinde bir kısım ülkeden daha iyi durumda" ifadesini kullandı.

FİTCH'İN AÇIKLAMASINDAN SONRA DOLAR...

Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu ve görünümünü teyit etmesinin ardından, TL üzerindeki belirsizliklerden birinin daha ortadan kalkmasıyla güne 2,57'den başlayan kur, yükselişe geçse de yönünü yine aşağı çevirdi.

Tüketici güven endeksinin Mart'ta 64.39 ile 6 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından dolar yükselişe geçti. Dolar/TL'de verinin ardından iyimserlik azalırken TL'deki pozitif ayrışma da sonra erdi. Veri öncesi 2,5815 seviyesinde bulunan kur veri sonrası 2,5900'a kadar yükseldi.

Ancak kur bu seviyeden yeniden düşerek 2,55'in altına kadar geriledi. Kur 2,5475'le üç haftanın en düşüğünü gördü.

BULLARD'DAN 'DOLAR' AÇIKLAMASI

St Louis Fed Başkanı James Bullard, dolar endeksinin makul değerinden çok uzakta olmadığını, ancak doların Euro karşısında daha ne kadar değer kazanacağının belli olmadığını söyledi. Bu açıklama sonrası parite Euro lehine hareket etti.

USD/TRY' de satış baskısı hızlanabilir
İntegral Menkul Değerler


USD/TRY, ana desteğimiz olan 2.57 seviyesini aşağı yönlü kırmaya devam ediyor. Dolar endeksinin bugün %0.80 oranında değer kaybetmesi, USD/TRY'de aşağı yönlü hareketleri de hızlandırmakta. 97.50 seviyesinin altında işlemler gördüğümüz dolar endeksinde bu seviyenin altında kalıcı olunursa, dolardaki zayıflama devam edebilir ve bu durum TL tarafında güçlenmeyi getirebilir.

Bugün Türkiye'den mart ayı tüketici güveni açıklandı. 68.5 puan olarak beklenen veri 64.4 puan olarak açıklandı. Beklentilerin altında gerçeklesen rakam dolar/TL üzerinde çok fazla etkisini göstermedi. ABD tarafında ise bugün için dolar endeksinde volatilite yaratacak önemli bir veri akışı bulunmazken, yarın açıklanacak olan ABD tüfe verileri önem teşkil etmekte. Özellikle fed'in faiz artırımı için ağırlıklı olarak enflasyon tarafına vurgu yapması sonucu yarın açıklanacak olan tüfe verileri yakından takıp edilmeli. Beklentilerin üzerinde bir veri gelmesi durumunda, dolar endeksinde olumlu algılanacağından USD/TRY kurunda da yeniden yükselişler gözlemlenebilir. Ya da beklentilerin altında kalırsa hem dolar endeksi hem de USD/TRY' de satış baskısı hızlanabilir. Piyasalarda ki fiyatlama daha çok yarınki verinin zayıf geleceği yönünde görünüyor ve dolar değer kaybediyor.

Teknik olarak baktığımızda, 2.57 seviyesinin altındaki işlemlerin devamı durumunda 2.5150 seviyesine doğru aşağı yönlü trendin başladığını söyleyebiliriz. Kurun 2.57 seviyesinin yeniden üzerine yükselmesi durumunda ise 2.60 ve 2.61 dirence noktalarımız on plana çıkıyor. Dolar/TL kurunun seyri acısından dolar endeksi yakından takip edilmeli.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch: Türkiye doğru yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN