Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, ile geriliyor

, ’ın rekora yakın bir hızda üretim gerçekleştirdiğini belirtmesi ile birlikte Londra’da geriledi ve geçtiğimiz haftaki kazançların çoğunu geri verdi. Suudi Arabistan’ın söz konusu açıklaması küresel arz fazlası sorununun devam edeceği spekülasyonlarını destekledi.

Giriş Tarihi: 23.3.2015 13:47
Petrol, Suudi Arabistan ile geriliyor
vadelileri yüzde 1.3 kadar geriledi. Petrol Bakanı Ali al-Naimi'nin Pazar günü yaptığı açıklamaya göre günlük olarak yaklaşık 10 milyon varil üretim yapıyor. Bakan ayrıca piyasa il ilgili iyimser olduğunu da sözlerine ekledi. Goldman Sachs Group Inc.'e göre ABD şirketleri bu yılın ilerleyen zamanlarında sondaj faaliyetlerini artırmaya hazırlanıyor.

Petrol, ABD petrol üretimi ve stoklarının 30 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaşması ile birlikte Şubat ayındaki zirvesi seviyesinden yüzde 12 geriledi. Suudi Arabistan'ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) Guvernörü Mohammed Al-Madi, fiyatların varil başına 100 dolara geri dönmesinin düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

Sydney'deki Ayers Alliance Securities baş yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, "Arz sorunu sürüyor. Volatilite, piyasanın yakın vadede düşüş beklediğine işaret ediyor" dedi.

Mayıs vadeli Brent petrolü konratı Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 70 sent kadar gerileyerek varil başına 54.62 dolara geldi ve Singapur saati ile 13:09'da 54.89 dolardan işlem gördü. Kontrat Cuma günü 89 sent yükseliş ile 55.32 dolar oldu ve yüzde 1.2'lik bir haftalık artış kaydetti. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasında fark 8.88 dolar seviyesinde.

Mayıs vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, 70 sent kadar veya yüzde 1.5 düşüş göstererek Nymex elektronik işlemlerde varil başına 45.87 dolardan alıcı buldu. Nisan vadeli kontratın vadesi Cuma günü doldu, kontrat 1.76 dolar artışla 45.72 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 46 aşağısında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 14 geriledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol, Suudi Arabistan ile geriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN