Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılda1.6 milyon kw/saat enerji üretecek!

Giriş Tarihi: 23.3.2015 11:05
Yılda1.6 milyon kw/saat enerji üretecek!

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, ne yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, ’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek.

Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü ''ne yatırım yapıyor. 'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.

Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi.

Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo'nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı.

Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılda1.6 milyon kw/saat enerji üretecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN