Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Macaristan ile Konya arasında ticaret köprüsü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Macaristan ziyaretinde iki ülke arasında 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini belirledi, Konya harekete geçti. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Recep Konuk, Macar yetkililerle buluşup Konya ile Macaristan arasındaki ticaretin geliştirilmesi için el sıkıştı

Giriş Tarihi: 24.3.2015
Macaristan ile Konya arasında ticaret köprüsü
Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss ve İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Recep Konuk'u makamında ziyaret etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu çok sayıda bakan ve iş adamlarından oluşan geniş bir heyet ile birlikte 24 Şubat'ta Macaristan'a resmi ziyaret geçekleştirmiş ve bu ziyarette bir araya gelen iki ülke başbakanı halen Türkiye ile Macaristan arasında 2,5 milyar dolar olan ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarma konusunda mutabakata varmıştı. İki ülke başbakanının gerçekleştirdiği zirve sonrası bir dizi ziyaret için Konya'ya gelen Büyükelçi Kiss ve Başkonsolos Hendrich iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti. Recep Konuk da iki ülke başbakanının bir araya gelerek bir kapı araladıklarını ve belirledikleri ortak hedef olan ticaret hacmine ulaşma konusunda mesuliyetin artık iş adamlarında ve diplomaside olduğunu vurgulayarak, Büyükelçi Kiss'in ziyaretinin niyeti hayata taşımak açısından son derece önemli olduğunu belirtti. Her iki ülke firmalarının da başarılı olabilmeleri için işbirliğinin artırılması gerektiğini kaydeden Başkonsolos Hendrich, "Kazan kazan mantığıyla işleyecek bir yapı oluşturmamız gerekiyor. Bugün iki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 2,5 milyar dolar civarında. Hedeflenen 5 milyar dolara ulaşmak istiyorsak bu ticaret hacminin dengeli olması gerekmektedir. Biz sadece satmak değil Türk firmalardan da satın almak istiyoruz. Bunun için de Türk firmalarının AB'ye ve Macaristan'a ürünlerini satabilmeleri için sıkı bir çalışma yapmaları gerekmekte. Biz de Macar hükümeti adına Türk firmaları desteklemeye hazırırız" dedi.

'ARAYI SOĞUTMAYALIM DEDİK'
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Recep Konuk, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için Sayın Başbakanımız ve mevkidaşlarının önemli bir adım attığını ifade ederek şunları söyledi: "Bizde bir laf vardır, 'dostlar muhabbeti devam ettirmek için arayı soğutmayalım' derler. Başbakanımız geçtiğimiz ayın sonunda Macaristan'a geniş bir heyetle resmi ziyarette bulundular. Tarihi ve kültürel bağları bulunan ülkelerimiz arasında hem ticari hem de kültürel ilişkileri daha da güçlendirme konusunda önemli adımlar attılar. O ziyarette bulunmuş ve o heyette yer almış olan herkesin vazifesi başbakanların araladığı kapıyı açık tutmaktır ve işler hale getirmektir. Biz de geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Konya Şubesi heyetiyle birlikte Ekonomi Bakanlığı bünyesinde bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun himayelerinde gerçekleştirilen, Macaristan- Türkiye İş Forumu'na katılarak bu gayretin bir parçası olmuştuk. Bu Forum'da da somut bir hedef belirlendi ve iki ülke arasında halen 2,5 milyar dolar olan ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması kararlaştırıldı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Macaristan ile Konya arasında ticaret köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN