Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bolu dünyanın spor merkezi olacak

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Bolu dünyanın spor merkezi olacak

Bolu Belediyesi, şehri dünyanın spor merkezi yapmak için kolları sıvadı. Başkan Yılmaz, "2 milyon metrekarelik spor köyü sayesinde dünya Bolu'ya gelecek" dedi

Turizm yatırımlarında 5'inci bölge teşviki kapsamına girmeye hazırlanan Bolu, yönünü bacasız sanayi diye tabir edilen turizme çevirdi. Sanayi tesisi istemeyen Bolu Belediyesi, turizm ve spor kenti hedefini hayata geçirmek için bir dizi projeyi uygulamaya koydu. Belediye, bu amaca uygun olarak yatırımcılara 'sıfır bürokrasi' sözü verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, geçtiğimiz günlerde yaptığı Bolu'nun Kültür Turizmi ve Gelişim Bölgesi ilan edileceğini açıklamasından sonra Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da turizm yatırımcılarını kente davet etti.

BÜROKRATİK KOLAYLIK

Başkan Yılmaz, Bolu'ya gelmek isteyen yatırımcılara her türlü desteği ve bürokratik kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını belirterek, şehri tüm olimpiyat sporlarının yapılabileceği bir merkez haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Başkan Yılmaz, "Bolu sporun kalbi olacak. Futbol turizminde bin 200 takım Türkiye'de kamp yapıyor. Bolu da bu pastadan pay almalı" dedi. Yılmaz futbolla ilgili somut gelişmeler olduğunu anlatarak şunları söyledi: "Futbol Federasyonu yöneticileri ve Fatih Terim Bolu'ya geldi. Kendilerine üç yer gösterdik. Beğenirlerse buraya tesisler kurulacak. Ayrıca, Kartalkaya yaz aylarında boş. Bölgede 12 futbol sahası kurulması için çalışmalar yaptık. Yabancı takımlar da Bolu'ya gelmeye başlayacak. Karaçayır bölgesinde inşa edilen 2 milyon metrekarelik spor köyü tamamlandığında tüm olimpiyat sporları şehrimizde yapılabilecek." Kentin otel konusunda da eksiği olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, halen 7 bin olan yatak kapasitesini 5 yılda 20 bine çıkarmayı planladıklarını ifade etti. Yılmaz, "Seben Gölü'nün etrafında ikinci bir Abant oluşturuyoruz. Bu yapay gölle 40 bin dekar alan sulanacak" diye konuştu. Havaalanı projesi için de çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, Avrupa'nın en uzun teleferik hattı olacak Gölcük- Karacasu hattının da bittiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bolu dünyanın spor merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN