Gel bir de hükümeti kur bari!

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Gel bir de hükümeti kur bari!
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, iyice çizmeyi aştı. Geçtiğimiz günlerde "Başkanlık sistemi Türkiye için risk" açıklaması yapan reyting şirketi, dün de ekonomik değerlendirmeleri bir kenara bırakıp, siyasete soyundu. Fitch, yatırımcılarla gerçekleştirdiği telekonferansta adeta haziran seçimlerinin ardından kurulacak hükümetin bakanlar kurulunu tayin etme hadsizliğine kalkıştı. Fitch'in Kıdemli Ülke Notu Direktörü Paul Rawkins, seçimlerden sonra ekonomi yönetiminde değişiklik olması halinde, yeni oluşacak ekibin ne kadar büyüme yanlısı politikalar izleyeceğinin önemli olduğunu belirterek, "Büyüme yanlısı politikalar izlendikçe Türkiye'nin eskiden yaşadığı dengesizliklerle tekrar karşı karşıya kalınabilir" dedi.

TÜRKİYE BÜYÜMESİN

Rawkins, "Ekonomi yönetimi bir noktada görevi başkalarına devredecek. Burada mesele belki de yerine gelecek ekibin şu anki ekibe kıyasla ne kadar büyüme yanlısı olacağı. Buradaki risk şu: Ekip büyüme yanlısı oldukça, Türkiye'nin yüzde 5 büyümesi arzusunun geçmişte yarattığı dengesizliklere geri dönülmesi" yorumu yaptı. Rawkins'in yaptığı değerlerdirmenin satır arasında verilen mesaj ise, "Faiz indirmeyin, düşük hızda büyüyün" oldu. Fitch bu değerlendirme ile aynı zamanda son dönemde ekonomi yönetimi üzerinden piyasaları bozmak isteyen lobinin de yanında olduğunu çok açık bir biçimde ortaya koydu. Türkiye'de büyüme yanlısı bir hükümeti istemediğini söyleyen Fitch, bu değerlendirme ile dolar üzerinden kriz algısı yaratmaya çalışanların değirmenine su taşımış oldu.

BU İLK DEĞİL

Fitch'in analisti Rawkins, pazartesi günü de kendi sınırlarını aşarak seçim sonrasına ilişkin olarak endişeleri bulunduğunu ve başkanlık sisteminin risk unsuru olduğunu açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gel bir de hükümeti kur bari!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN