Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya bir darbe daha

Standard & Poor's'tan sonra de 'nın nu Caa3'ten Ca'ya düşürdü, not görünümünü ise negatifte bıraktı.

Giriş Tarihi: 25.3.2015 10:25
Ukrayna'ya bir darbe daha
Moody\'s'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada; hükümetinin, henüz ödenmemiş Eurobond'ların büyük bir çoğunluğu ile kamu dış borçlarını yeniden yapılandırma planları sonucunda, özel kreditörlerin önemli kayıplara maruz kalabileceği belirtilerek, bu durumun notun düşürülmesinde temel gerekçe olduğu kaydedildi.

Negatif görünümün ise Moody\'s'in hükümetinin dış borç seviyesinin, borçların yeniden yapılandırılması ve reform planlarına rağmen çok yüksek seviyede kalmayı sürdürecek olması beklentisini yansıttığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Eğer ülkenin dış likidite pozisyonundaki gelişmelerle birlikte, Ukrayna'nın doğusundaki jeopolitik durum sürdürülebilir bir şekilde istikrara kavuşursa, borç yapılandırılmasının ardından not görünümünü durağana çevirebiliriz. Notun artırılması için ise yapısal reformlarda olumlu politikalar izlenilmesi, büyüme beklentilerinde iyileşme ve düzgün borç dinamikleri gibi pozitif birçok ek faktöre ihtiyaç var. Aynı şekilde Ukrayna'nın notunu, eğer tahvil sahipleri borç yapılandırılması planını takiben daha yüksek zarar ederse ya da hükümet tarafından herhangi bir temerrüt durumunda düşürebiliriz."

Standard & Poor's (S&P) dün, Ukrayna'nın "CCC" olan nu "CCC-" ye çekerken, görünümünü negatif olarak teyit etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'ya bir darbe daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN