Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ilk sismik gemisi arayacak

Giriş Tarihi: 26.3.2015 11:25 Güncelleme Tarihi: 26.3.2015 12:18
Türkiye'nin ilk sismik gemisi petrol arayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: - "MTA'ya yaklaşık 300 milyon lira maliyetle kazandıracağımız sismik arama gemisi, ülkemizin ve arama kabiliyetini artıracağı gibi, denizlerimizdeki maden potansiyelinin araştırılması noktasında da yeni ufuklar açacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ve aramalarında kullanılacak, Türkiye'nin ilk yerli sismik arama gemisi Turkuaz'ın 300 milyon liraya mal olduğunu söyledi.

Yıldız, tasarım ve üretimi Türkiye'de yapılan ve hafta sonu denize indirilmesi planlanan Turkuaz gemisine ilişkin, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin ilk sismik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın yurtdışından satın alınarak Türkiye Petrolleri'ne kazandırıldığını anımsatan Yıldız, okyanus ve kutuplarda arama yapma kabiliyetine sahip Turkuaz'ın, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi çıkarları açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Yıldız, Turkuaz gemisine ilişkin, "MTA'ya yaklaşık 300 milyon lira maliyetle kazandıracağımız bu sismik arama gemisi, ülkemizin petrol ve doğalgaz arama kabiliyetini artıracağı gibi, denizlerimizdeki maden potansiyelinin araştırılması noktasında da yeni ufuklar açacak" diye konuştu.

BAKIM VE ONARIMI DA YURTİÇİNDE YAPILACAK

MTA Turkuaz Araştırma Gemisi, karalardaki jeolojik yapıların denizlerdeki devamlılığının tespiti, deprem, iklim değişikliği, deniz kirliliği ve ekolojik araştırmalar ile deniz altı mühendislik çalışmaları gibi çeşitli disiplinlerde kapsamlı bilgi ve altyapı hizmetleri sunacak.

İki ve üç boyutlu sismik araştırma kabiliyetine sahip Turkuaz, uzaktan kumandalı robot sistemi ile çok amaçlı su altı araştırmaları da gerçekleştirecek. Araştırmalarda elde edilen veriler, gemide bulunan özel laboratuvarlarda analiz edilecek.

Uzunluğu 86 metre, genişliği 23 metre olan Turkuaz'ın bilimsel araştırma ekipman ve sistemleri de dahil tüm bakım-onarım işlemleri yurtiçinde gerçekleştirilecek.

En az 30 yıl süreyle görev yapacak ve 50 personelin çalışacağı Turkuaz'da helikopter pisti de olacak. Gemi, karaya uğramadan 35 gün boyunca denizde arama faaliyetlerini sürdürebilecek. Turkuaz, Savunma Sanayi Müsteşarlığının ihalesi sonucu İstanbul Tersanecilik tarafından yapıldı.
Altın fiyatı 2,5 yılın en yükseğinde
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk sismik gemisi petrol arayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN