Avrupa Parlamentosu 'Kemer sıkma insanlık suçudur' dedi

Giriş Tarihi: 27.3.2015
Avrupa Parlamentosu 'Kemer sıkma insanlık suçudur' dedi
Avrupa Parlamentosu Politika Departmanı İnsan Hakları Birimi geçtiğimiz günlerde ilginç bir rapor yayınladı. Raporda Yunanistan başta olmak üzere Avrupa'nın krizden zarar görmüş ülkelerine uygulanan kemer sıkma önlemlerinin 'insanlık suçu' olduğu belirtildi. Portekiz, İspanya, İrlanda ve Letonya gibi ülkelerin dahil edildiği araştırmada kemer sıkma önlemlerinde Troyka tarafından dayatılan önlemlerin kamu harcamalarını azaltarak temel insan haklarını baltaladığı vurgulandı. Raporda belirtilen insan hakları ihlallerinin en fazla görüldüğü alanlar ise eğitim, sağlık, emeklilik ve adalete erişim oldu.

İNTİHAR ORANI % 45 ARTTI
En fakir kesimin en fazla etkilendiğinin altı çizildiği raporda Yunanistan'ın durumu ise 'kritik' olarak vurgulandı. Raporda adı geçen yedi ülkeden Yunanistan'da bazı okullarda öğretmenlerin sayısının azaltıldığı, ısıtmanın yeterli bir şekilde yapılamadığı belirtilirken İtalya'da da hijyen standartlarının tutturulamadığı ifade edildi. İspanya'da da bütçe kesintileri nedeniyle kitap eksiği ve eğitim eşitsizliği bulunuyor. Raporda 2007-2011 arasında intihar vakalarında yüzde 45 artış olduğu da belirtiliyor.

Sağlık
alanında Yunanistan'da katkı payı artarken bazı ilaçlara ise erişilemediği belirtiliyor. İspanya'da 570 bin hasta ameliyat için sıra beklerken bu rakam İrlanda'da 480 bini buluyor. Güney Kıbrıs'ta ise muayene için bekleme sırası 7 aya kadar çıkmış durumda.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Parlamentosu 'Kemer sıkma insanlık suçudur' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN