Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin mahallesinde havlu satacağız

Kurdaki artış, ev tekstilinde Çin egemenliğinde olan ABD'ye ihracatı artırdı. Şirketler en büyük ihracatçı olan Çin'e ABD'de havlu atırma peşinde

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Çin mahallesinde havlu satacağız
Dolar kurunun artması hazır giyimden sonra ev tekstiline de ABD yolunu açtı. Özellikle havluda ABD'ye ihracat atağına kalkan şirketler, ülkeden yüklü miktarda sipariş almaya başladı. 3.3 milyar dolarlık ev tekstili ihracatı içinde önemli bir yeri olan havlu, özellikle ABD'deki lüks otellerden talep görüyor. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, ABD'ye yapılan ev tekstili ihracatının yükselişine dikkat çekti. Türkiye'nin ABD'ye ev tekstili ihracatının 2014'te bir önceki yıla göre yüzde 10 arttığını söyleyen Küçükçalık, "Rakam 270 milyon dolara ulaştı" dedi. Hedef, ev tekstili ihracatında dünya lideri olan Çin'den büyük pay almak.

ATILIM BAŞLIYOR

TETSİAD'ın yakın vadeli planlarında, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (Ur-Ge) çalışmalarıyla Türk firmalarını ABD'nin yanı sıra Kanada, Japonya ve Güney Kore'ye ihracata teşvik etmek yer alıyor. Küçükçalık, Türk firmalarının artık yurtdışında kendi markaları hatta mağazalarıyla etkin hale gelmeye başladığını söyledi. Bu yıl ihracatın artmasını hedeflediklerini kaydeden Küçükçalık, "Ev tekstili sektörünün toplam cirosu ihracat ve iç pazar dahil 13.5 milyar dolar" diye konuştu.

DENİZLİ ATAKTA
Ev tekstilinin önemli merkezlerinden Denizli'de de ihracatta önemli bir atak başladı. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizlili firma yöneticilerinin bugünlerde sık sık ABD'ye gittiğini söyledi. Keçeci, "Ev tekstili sektöründe en büyük ihracatçı olan Çin'i Pakistan, Hindistan ve Türkiye izliyor. Dünyada en büyük tekstil ithalatçısı ise ABD. Toplam ithalatın yüzde 28'ini gerçekleştiren ABD'yi yüzde 8 pay ile Almanya, sonra Japonya ve Fransa takip ediyor" diye konuştu. Keçeci'nin verdiği bilgilere göre ev tekstili pazarının yüzde 24'ünü yatak çarşafları, 20'sini yastık ve yorgan, 16'sını havlubornoz, 9.5'ini de perde ihracatı oluşturuyor. Türkiye'nin kaliteli ve markalı ürünlere yönelerek dünya ev tekstili pazarında ayrıştığına dikkat çeken Keçeci, "ABD'deki lüks otellerin havlu ve bornozlarının Made in Turkey etiketi olması bir ayrıcalık" dedi.

EV TEKSTİLİNE TASARIM DOPİNGİ
Ev tekstili artık tasarımla da birleşiyor. Bu kapsamda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile TÜYAP Bursa işbirliğinde Bursa'da, alanında Türkiye'nin ilk kez "Ev&Stil Fuarı" düzenlenecek. 28-31 Mayıs'ta düzenlenecek olan fuar, ev tekstilinden mobilyaya, aydınlatmadan züccaciyeye, vitrifiye ürünlerinden bahçe ve banyo ekipmanlarına kadar bir evin ihtiyacı olabilecek her türlü tasarımın yer alacağı bir etkinlik olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin mahallesinde havlu satacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN