Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerji tasarrufuna 350 milyon $'lık fon

Yeşil bina yapmak isteyene kredi kolaylığı geliyor. EBRD ile Temiz Teknoloji Fonu, Türkiye'deki tasarruf projelerine 350 milyon dolarlık kaynak ayırdı. Programa ilk olarak İş Bankası ve Şekerbank imza attı

Giriş Tarihi: 1.4.2015
Enerji tasarrufuna 350 milyon $'lık fon
Binalarda enerji verimliliğine yönelik düzenlemeler uluslararası kuruluşların Türkiye'ye yatırımını artırıyor. 2009'dan bu yana 55 enerji projesine 2.1 milyar euroluk yatırım yapan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Temiz Teknoloji Fonu'yla (CTF) yeni bir programı hayata geçiriyor. Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı (TuREFF) adıyla başlatılan program kapsamında Türk bankalarına enerji verimliliği projelerinde kullandırılmak üzere 350 milyon dolar aktarılacak. EBRD Finansal Kurumsal Direktörü Nick Tesseyman, "Amacımız enerji verimliliğini iyileştirme yatırımlarının artması, enerji faturalarının düşmesi" dedi.

İKİ BANKA İMZA ATTI
Üç yıllık programa ilk imza atan banka 60 milyon dolarla Şekerbank oldu. Onu 75 milyon dolarla İş Bankası izledi. Banka sayısının artmasını beklediklerini söyleyen Tesseyman, "Bir süre sonra tüm bankalarda enerji verimliliği uzmanları bulunacak. Çünkü bu artık ihtiyaç ve Türkiye pazarı buna uygun" diye konuştu.

ÜÇ YILDA AMORTİ

Teseyman, "Bulgaristan gibi ülkelerde başarılı sonuçlar aldık. 350 milyon dolarlık fon bankalar aracılığıyla konut sahipleri, site ve kooperatif yönetimleri, KOBİ düzeyindeki inşaat şirketleri, enerji verimliliğine yönelik malzemeler satan kurumlara kullandırılacak" dedi. Ciddi bir denetim sistemi oluşturduklarını anlatan Tesseyman, bu alandaki yatırımların üç yılda geri döndüğünün altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji tasarrufuna 350 milyon $'lık fon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN