Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okkası 45 dolara ihracat

Arzum, Türk kahvesini ürettiği Okka makinesini mutfaktan kurtarınca ihracat patlaması yaşadı. Firma 4.5 kiloluk Okka'yla ihracatın kilosunu 45 dolara ulaştırdı

Giriş Tarihi: 3.4.2015
Okkası 45 dolara ihracat
Türkiye'den yapılan ihracatın ortalama kilosu 2 dolar iken teknoloji üreten şirketler bunu katbekat artırmayı başarıyor. Ar-Ge'ye ağırlık veren kurumlar, araştırmaya harcadıkları her kuruşun karşılığını fazlasıyla geri alıyor. Hükümetin de Ar-Ge'ye büyük destek vermesiyle başlayan yeni dalganın somut örneğini ise Arzum Elektrikli Ev Aletleri şirketi gösterdi.

YENİ PAZARLAR YARATIYOR
Şirket, geliştirdiği Okka isimli otomatik Türk kahvesi makinesiyle ihracatın kilogram fiyatını 45 dolara çıkardı. Üstelik, satılan her makine Türkiye'yle özdeşleşmiş, lokum, fincan, simit, tekstil ürünlerine de yeni pazarlar yaratıyor. Şirket, kendi kendini temizleyen ve Türk kahvesinin her ortamda hazırlanmasına olanak sağlayan Okka ile yeni pazarlara ulaştı. Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, makinenin 4.5 gram ağırlığında olduğunu ve 500 TL'lik fiyatıyla ihracat kilo fiyatının 45 dolarlara çıktığını belirtti.

TÜKETİM 500 GR AMA ÇIKTI
İtalyanlar'ın espresso makinesini icat ederek, bu kahvenin her ortamda ve ofiste, mutfağa ihtiyaç duymadan içilmesini sağladığını belirten Kolbaşı, ürettikleri Okka ile Türk kahvesinde de aynı durumu sağladıklarını vurguladı. Kolbaşı, "İlk elektrikli cezveyi biz yaptık. Ardından diğer markalar geldi. Bu üretim sayesinde Türk kahvesi tüketimi kişi başı yıllık 250'den 500 grama çıktı." Kahvenin bir Afrika ülkesi olan Etiyopya'dan çıkması nedeniyle Okka ile Türk kültürü ihraç etmek için bu kıtaya yöneldiklerini söyleyen Kolbaşı, "Ekim 2014'ten beri Afrika'ya Okka pazarlaması yapıyoruz. O tarihten bu yana Afrika'da bu yönde bir ilgi var" dedi. Aynı zamanda Türk Kahvesi Kültürü ve Yaşatılması Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Kolbaşı, Türk kahvesini 'Somut olmayan kültürel değer' olarak UNESCO'da Türkiye adına tescil ettirdiklerini de söyledi.

ÇİNLİLERE TÜRKKAHVESİ İÇİRECEK
Yıllık 4 milyon adet elektrikli ev aleti üreten Arzum'un, 100 milyon dolarlık iş hacmi olduğunu belirten Kolbaşı, bunun 11 milyon dolarının ihracattan geldiğini söyledi. Kolbaşı, "Son dönemde Almanya, K. Irak, Kıbrıs, S.Arabistan ve Yunanistan'dan Okka siparişleri hızla artıyor. Yurtdışı fuarında Endonezya Türk kahve makinesi almak için sipariş verdi. Hayalim 1.2 milyar Çinli'ye Türk kahvesi içirmek. Buna 1 milyar Afrikalı'yı da katmak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okkası 45 dolara ihracat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN