Atı alan Tahran'ı geçiyor

İran'la nükleer anlaşma petrol fiyatlarını düşürecek, Türkiye'nin ihracatında da kur zararını kapatacak. Ancak 6 ay önce Tahran'a kamp kuran Batılılar, Türk sanayicisinden bir adım önde

Atı alan Tahran'ı geçiyor
İran ile 5+1 ülkeleri arasında sağlanan nükleer ulaşma bölgesel ve küresel ekonomiyi ciddi şekilde etkileyecek. 30 Haziran'a kadar Tahran yönetimi ile ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya çerçeve anlaşmada uzlaşırsa İran'a uygulanan Batı ambargosu kalkacak. Bu durumda İran'ın petrol ihracatının önü açılacak. Ülke ekonomisi yüzde 5-8 arasında büyüyecek. Büyümeyle toparlanacak ülke ekonomisi yeniden önemli bir ihraç pazarı haline gelecek.

2016'DA İHRACAT % 100 ARTAR
İran ile batılı ülkeler arasındaki anlaşmanın ardından Türk işadamları da teyakkuza geçti. İş dünyası, geçmişte 22 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle Türkiye'nin en önemli pazarlarından olan İran'la ihracatın yükseleceği görüşünde. Uzmanlar, İran ekonomisindeki toparlanmanın ardından Türkiye'nin İran'a yaptığı 3 milyar dolarlık ihracatın bu yıl yüzde 40, 2016'da ise yüzde 100 artacağını belirtiyor. Türkiye-İran dış ticaret hacmi, petrol ve altınla birlikte İran'la 14 milyar dolar civarında bulunuyor.
B
ATILILAR HIZLI DAVRANDI

Ambargo nedeniyle ABD kaynaklarına göre 100, İran'dakilere göre ise el konulan 60 milyar dolarlık paranın dünya bankalarından serbest bırakılacak olması da krizden çıkmaya çalışan dünya ekonomisi için 'ilaç' olacak. Bu olumlu tabloya rağmen Türk şirketleri için bazı riskler de var. İran ile anlaşma ihtimalini önceden 6 ay öncesinden hesap eden Batılı şirketler, Tahran'a kamp kurmuş durumda. ABD'den Avrupa'ya kadar birçok ülkenin şirketi, uçak parçası, askeri kamyon, tank gibi birçok stratejik ürün satıyor. Uzmanlar, Türk şirketlerinin acele etmesi gerektiği konusunda uyarıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atı alan Tahran'ı geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN