Çekirdek 15 ayın dibinde

Giriş Tarihi: 4.4.2015
Çekirdek enflasyon 15 ayın dibinde

Martta beklentileri aşan yıllık bazda yüzde 7.61'e çıktı. Çekirdek enflasyonun 15 ayın en düşük seviyesine gerilemesi, enflasyonda düşüşün ikinci çeyrekte başlayacağını ortaya koydu

martta, olumsuz hava koşullarına bağlı olarak artan gıda fiyatlarının etkisiyle yüzde 1.19 ile beklentilerin üzerinde arttı. Ancak önümüzdeki döneme ilişkin en önemli gösterge olan çekirdek enflasyondaki düşüş hız kesmeden devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre, yıllık enflasyon mart ayında yüzde 7.55'ten 7.61'e çıktı.

GIDADA HIZLI ARTIŞ DEVAM ETTİ

Ana harcama grupları itibarıyla mart ayında en yüksek artış yüzde 2.47 ile gıda-alkolsüz içkide yaşandı. Gıdada yıllık enflasyon 14.12 ile çeyrek bazda 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Manşet enflasyonda, gıda kaynaklı yaşanan düşüşe karşılık, çekirdek enflasyonda bu durum hızlanarak devam ediyor. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden "H" (gıda, enerji, alkollü içecek, tüktün hariç) yüzde 8.44'ten 7.75'e inerken, "I" (enerji, gıda, alkol, tütün, altın hariç) endeksi yüzde 7.73'ten 7.10 ile 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. Kasım ayından bakıldığında, I Endeksi'ndeki düşüş 1.93 puana, H Endeksi'ndeki düşüş ise 2.14 puana ulaştı. Ekonomistler, bu gelişmenin, manşet enflasyon rakamı beklentilerin üzerinde kalsa da çekirdek enflasyondaki düşüşün devamının enflasyon görünümü açısından olumlu bir gelişmeye işaret ettiğini belirterek, ikinci çeyrekten itibaren enflasyonda gerilemenin görülebileceğini dile getiriyor.

YÜZDE 6'YA GERİLEYECEK

Halk Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, çekirdek enflasyondaki iyileşmenin devam etmesinin dezenflasyon sürecine güven açısından oldukça önemli olduğuna dikkati çekerek, ikinci çeyrekten itibaren yıllık enflasyonun yüzde 6'lı seviyelere inmesini ve yılı 6.8 seviyesinde tamamlamasını beklediğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekirdek enflasyon 15 ayın dibinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN