Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldız: Nükleerde kararlıyız

Bakan Yıldız, elektrik kesintisiyle nükleer yatırımlarının ilişkilendirilmesinin yanlış olduğunu belirterek, "Bir şeyin arkasına sığınmaya ihtiyacımız yok, politikalarımızı açıkça belirtiyoruz ve kararlıyız" dedi

Giriş Tarihi: 4.4.2015
Yıldız: Nükleerde kararlıyız
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik kesintisiyle Türkiye'nin nükleer enerji yatırımlarının ilişkilendirilmesine yönelik, "Bir şeyin arkasına sığınmaya ihtiyacımız yok. Nükleerde politikalarımızı açıkça belirtiyoruz ve santrali yapacağımızı söylüyoruz. Bazı ülkeler gibi gitgellere sahip değiliz, son derece kararlıyız. Hazine garantisi olmaksızın yaklaşık 100 milyar liralık bir anlaşma yapılması Türkiye'deki siyasi istikrarın göstergesidir" dedi.

BİR ŞEYİN ARKASINA SIĞINMAYIZ
TBMM Genel Kurulu'nun o günkü mesaisinden dolayı kararın sabaha doğru çıktığını anlatan Bakan Yıldız, "'Nükleer santral yapmak için de Türkiye'nin elektriğini kestiler' diye bir cümle söylediler. Bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yok" dedi. BOTAŞ ile Gazprom arasındaki doğalgaz anlaşmasına da değinen Yıldız, "Gazda yüzde 10.25'lik indirim yaklaşık 1 milyar dolara geliyor. BOTAŞ'ın önceki 2 yıllık ettiği zararı 2015 yılında telafi edecek bir kurguya sahip indirim" değerlendirmesini yaptı. İsrail'in Doğu Akdeniz'deki gazının muhtemel geçiş yönünün Türkiye olduğunun altını çizen Yıldız, şöyle konuştu: "Türkiye'nin İsrail'den gazı alması şu anda mümkün değil. Siyasi ve ekonomik fizibilitenin örtüşmesi gerekir." Türk akımı projesiyle Trakya'da bir kısım tesisler kurulacağını anlatan Yıldız, "Özellikle 4 borudan gelecek ve birinin tamamen ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir yapıyı 2017'de bitirmek istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldız: Nükleerde kararlıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN