TEİAŞ genel müdürü istifa etti

Giriş Tarihi: 7.4.2015
TEİAŞ genel müdürü istifa etti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 31 Mart'taki elektrik kesintisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. TÜMSİAD heyetini kabul eden Yıldız, şunları ifade etti:
5 HAT DEVRE DIŞI: Yaz dönemi girmeden iyileştirme, yenileme, kapasite artırımı ve devreye alınacak santrallerin bağlantı hatları gibi çalışmalar nedeniyle Türkiye'nin doğusunu batısına bağlayan eksende 5 iletim hattı devre dışı kaldı.
ARIZA NASIL OLDU?: Doğudan batıya gelen hatların yükü, devre dışı kalan santraller nedeniyle arttı. 7 hattın üzerinde arıza ve salınımlardan kaynaklanan sebeplerle, uzun hatlarımızın mesafe koruma röleleri çalıştı, güç salınımı devre dışı kaldı. Doğu ile batının bağlantısı bir yönde kopmuş oldu. Doğuda üretim fazlalığına bağlı yüksek frekans, batıda ise tüketim fazlalığına bağlı düşük frekans nedeniyle hatlar 12 saniyede birbirini tetikledi, bu da kesintiyi getirdi.
AÇIĞA ALINDILAR: Kendisini bu işte sorumlu gören TEİAŞ Genel Müdürümüz Kemal Yıldır görevinden istifa etmiş bulunuyor. Diğer yük tevzi daire başkanlığı ve bilgi işlem daire başkanlığıyla alakalı da arkadaşlarımız açığa alınmışlardır.
FATURAYA YANSIMAZ: Arkadaşlarımız bir kısım noktalarda aşırı risk almış olabilir. Bu soruşturma sonucunda netleşecek. Bakıma veya işletmeye alınması gereken doğu ile batı arasındaki hatlarda bu işlemlerin hepsinin aynı zamanda yapılmaması gerekir. Arızalı bir hat varken, o anda bakım varken üç gün içerisinde bitireceklerini söylemişler. Üç gün geçse normalde olmayacak. Yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle üreticilere tazminat ödenmesi gündemimizde yok. Mali kaybı vatandaşımızın faturasına 1 kuruş yansıtmayacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TEİAŞ genel müdürü istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN