'Döviz üzerinde oluşacak baskı...'

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch, döviz kurları üzerinde baskı oluşturacak gelişmelerin en çok, dış borçları yüksek olan Türk şirketlerini etkileyeceği uyarasında bulundu.

Giriş Tarihi: 8.4.2015 18:38
'Döviz üzerinde oluşacak baskı...'
Fitch'in, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da (EMEA) faaliyet gösteren şirketlerin ekonomik görünümü hakkında hazırladığı raporda, Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu koşulların iyileştiğini ve bu sayede bölgedeki şirketler nakit akışlarının güçlenerek borçluluk oranlarının azalacağını belirtildi.

Buna karşılık ekonomik toparlanmanın gecikmesi halinde düşük kredi notuna sahip şirketlerin olumsuz etkileneceğine dikkat çeken Fitch, döviz kurlarında stres oluşması halinde Türk şirketlerinin en büyük tehlikelere maruz kalacak şirketler arasında bulunduğuna dikkat çekti.

Fitch raporunda, "Bu, döviz cinsi borçlanmaları görece yüksek olan ve buna karşı korunma araçlarını kullanmamış olmalarından kaynaklanıyor" denildi. Raporda, genel olarak gelişmekte olan ülke piyasalarında geniş çaplı finansal baskı olasılığının düşük olduğu da belirtildi.

Fitch raporunda, söz konusu bölgedeki şirketler için bu yıl ana makro riskleri "yavaşlayan büyüme, gelişmekte olan ülke kurlarındaki oynaklık ve euro bölgesindeki deflasyon sürecinin uzaması olasılığı" olarak niteledi.

Rapora göre Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da faaliyet gösteren şirketlerden geniş yelpazede üretim yapanlar ve otomotiv sektöründekilerin nakit akışlarında en belirgin iyileşmenin gerçekleşeceği, elektrik dağıtım şirketlerinin ise düşük enerji fiyatları nedeniyle baskı altında kalacağı tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Döviz üzerinde oluşacak baskı...'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN