Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Fiyatı indirin daha fazla alalım"

Giriş Tarihi: 8.4.2015
Fiyatı indirin daha fazla alalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'a "En pahalı gazı sizden alıyoruz" diye tepki gösterdi. Erdoğan, "Fiyat inerse alımı artırırız. Birbirimizle dayanışma içinde olmazsak kiminle olacağız" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran ziyaretine doğalgaz pazarlığı damga vurdu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle görüşen Erdoğan, İran'ın Türkiye'ye sattığı doğalgazdaki fiyat pahalılığını eleştirdi. Çumhurbaşkanı, "En pahalı gazı İran'dan alıyoruz. İran'ın da ihracatının yüzde 90'ını karşılıyoruz. Fiyat düşse alımı artırırız. Dost ve kardeş iki ülke olarak dayanışma içinde olmazsak kiminle olacağız" dedi. Resmi karşılama töreninin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştiren iki lider, basın mensuplarının karşısına geçti. Görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şunları söyledi :

TÜM ALANLARDA İŞBİRLİĞİ: Çok anlamlı bir buluşmayı gerçekleştirdik, yüksek düzeyli stratejik konseyin ikinci toplantısını yaptık. Gerek siyasi, gerek ekonomik, gerekse turizm, ulaştırma ve kültürel alanlarda neler yapabileceğimizi değerlendirme fırsatı bulduk.

HACİMDE YAVAŞLAMA VAR: Ticaret hacmimizde hedefimiz 30 milyar dolardı. Ancak bunu başaramadık. 2013-2014'te düşüş söz konusu. 4 milyar dolar bizim, 10 milyar dolar da İran'ın ihracatı söz konusu. Açık İran lehine. Gecikmeleri aşmamız lazım.

EN PAHALI GAZ İRAN'DAN: Israrla üzerinde durduğumuz konu özellikle enerjiyle ilgili. Biz İran'ın doğalgaz ihracatının yüzde 90'ınını alıyoruz. Fakat fiyatlar konusunda en pahalı doğalgazı İran'dan temin ediyoruz. Bu fiyat aşağı çekilmiş olsa biz de doğalgazı artırırız. Hem artan sanayide hem de ilçelere, köylere kadar genişleyen şebekesi ile Türkiye'nin gaza ihtiyacı var. Dost ve kardeş iki ülke dayanışma içinde olmazsak kiminle olacağız. Fiyatı uygun bir yere getirmemiz lazım. Bizim elektrik enerjisini de İran'dan aldığımız düşünülürse bu da dayanışmamızı gösterir.

MİLLİ PARALARLA TİCARET: Karşılıklı ticarette döviz kuru noktasında biz başka paraların baskısında kalmak istemiyoruz. Alışveriş noktasında iki ülkenin paraları alışverişin parası olsun, ne dolar ne euro baskısında kalalım. Bu konuda hâlâ gereken adım atılamadı.

BÜROKRATİK OLİGARŞİ FELAKET: Seslendiğimizde duyabileceğimiz bir noktadayız. Aramızdaki medeniyet, inanç kadim gelenek noktasında birlikteliğimizi düşünürsek başarabileceğimiz şeyler var. Ulaşım konusunda mesela. Burada bürokratik oligarşi karşımıza çıkıyor, buna takılmamamız lazım. Bürokratik oligarşi felakettir.

'NÜKLEER MUTABAKAT TİCARETİMİZİ ARTIRACAK'
Ruhani de ticaret hacminde 30 milyar dolar hedefinde sağlanan mutabakattan bahsederken, P5+1 ülkeleri ile yapılan anlaşmanın iki ülke ilişkilerine olumlu yansıyacağını söyleyerek, "İktisadi işbirliğimizde çok daha önemli sonuçlar, önemli yatırımlar bekliyoruz" dedi. Ruhani şöyle konuştu: "Birçok konuda önemli anlaşmalara vardık. Enerji, ulaştırma, karşılıklı yatırımlar, özel sektör yatırımları ile tercihli ticaret anlaşmasını konuştuk. Kültürel konuları ve üniversiteler arası işbirliğini görüştük. İki ülke de ticareti 30 milyar dolara ulaştırmak istiyor. Gerçekleştirdiğimiz işbirliği konseyinde bunları yeniden gündeme getirdik, bir sonraki görüşmeye kadar burada ele alınan konuların takibi ve netice alınmasıyla ilgili görüş birliğine vardık. Lozan'da P5+1 ülkeleri ile yapılan mutabakatı konuştuk. Bunun ticarette çok daha önemli olacağını, çok daha fazla yatırımlar getireceğini düşünüyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Fiyatı indirin daha fazla alalım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN