Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi üretimi şubatta % 1 arttı

Sanayi üretimi, şubatta beklentilerin aksine geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 arttı. Bir önceki aya göre ile artış yüzde 1.7 oldu

Giriş Tarihi: 9.4.2015
Sanayi üretimi şubatta % 1 arttı
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 artışla piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubatta bir önceki aya göre ise yüzde 1.7 artış gösterdi. Analistler, tüketim mallarındaki aylık artışın dikkati çektiğini belirterek, sermaye mallarında sınırlı da olsa devam eden toparlanma çabasının da yatırımlar kanalıyla büyümeye destek beklentilerini canlı tuttuğunu kaydetti.

EN YÜKSEK ARTIŞ BEYAZ EŞYADA
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre, şubatta bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5.8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.3 arttı. Şubatta aylık bazda en yüksek artış yüzde 6.6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Takvim etkisinden arındırılmış verilere göre ise şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.7 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3.2 arttı.

BÜYÜME İKİNCİ ÇEYREKTE HIZLANACAK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretiminin, zor geçen kış koşulları ve dünya piyasalarında yaşanan çalkantılara rağmen beklentilerin ötesinde büyüdüğünü belirterek, "2015 yılının ikinci çeyreğinden itibaren hem ülke büyümesinin hem sanayi üretiminin daha da hızlanacağını bekliyoruz" dedi. Halk Yatırım'ın Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı da, ocak ayında kaydedilen 'eksi' yıllık üretim rakamının, şubat ayında, kendi beklentileri doğrultusunda ve boyutta 'artı' bölgeye geçtiğini belirterek, "İkinci çeyrekten itibaren daha güçlü büyüme rakamları görebileceğiz" değerlendirmesini yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi üretimi şubatta % 1 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN