Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nda dört ortak

Başbakanı Çipras'ın Rusya gezisi öncesi ilginç bir toplantı yapıldı. Rus gazını Türkiye'den Yunanistan'a ve AB'ye bağlayacak olan Macaristan, Sırbistan, Yunanistan ve Makedonya bakanları ile masaya yatırıldı

Giriş Tarihi: 9.4.2015
Türk akımında dört ortak
Rusya'ya ambargo sonrası gündeme gelen Türkiye'den 'a bağlanacak boru hattıyla ilgilenenlerin sayısı artıyor. adı verilen proje için dört ülkenin dışişleri bakanları bir toplantı yaptı. Macaristan, Sırbistan, Yunanistan ve Makedonya bakanları olası işbirliğini görüştüler. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın da katıldığı toplantıda Türkiye'nin, AB'nin enerji güvenliğinin sağlanması için destek vermeye hazır olduğu belirtildi.

RUSYA ÖNCESİ TOPLANDILAR

Yunanistan'ın yeni Başbakanı Aleksis Çipras'ın Rusya seyahati öncesine gelen toplantının zamanlaması da dikkat çekici. Yunan basını Rusya'ya seyahat öncesi gerçekleştirilen toplantıda amacın ortak bir deklarasyona imza atmak olduğunu belirtti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias da toplantının ardından Moskova'ya giderek Çipras'ın heyetine katıldı.

DÜZENLİ GÖRÜŞME YAPILACAK

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da görüşmelerde tüm bakanlarla bundan sonra düzenli olarak görüşme kararı aldıklarını, ayrıca enerji konusunda uzmanlardan oluşan bir komitenin kurulması konusunda da hemfikir olduklarını söyledi. Güney Akım Projesi'nin iptal edilmesi nedeniyle yeni çözümler aradıklarına bildiren Szijjarto, "Enerji güvenliğinin oluşturulması için çok önemli altyapı yatırımları gerekiyor. Bölgede, şu anki altyapı ile enerji güvenliği sağlanamaz" dedi. Szijjarto ayrıca bir dahaki bakanlar toplantısının temmuz ayında yapılacağını ve bu sefer Arnavutluk ile Bosna-Hersek'in de davet edileceğini belirtti.

3 BOMBA EVLİLİK
Piyasalar dün üç şirket evliliği haberiyle çalkalandı. Dünyanın en büyük enerji firmalarından Shell, tam 70 milyar dolar vererek İngiliz petrol ve doğalgaz arama şirketi BG Group'u satın aldı. İkinci sürpriz ise henüz dedikodu aşamasında olsa bile sanal âlemden geldi. Dünyaca ünlü arama motoru Google'ın Twitter'ı satın alacağı konuşuluyor. Bir diğer dedikodu da Vivendi'nin SKY Group'u alacağı yönünde. Shell'in BG Group'u satın alması işlem hacmi bakımından büyüklüklere göre dünya listelerine 14'üncü sıradan girdi. 70 milyar dolarlık alım miktarına rağmen Shell'in BG Group'u ucuza kaptığı da belirtiliyor. Çünkü enerji fiyatlarındaki düşüşle birlikte BG hisseleri geçtiğimiz yıl yüzde 30 değer kaybetti. Shell, BG'yi satın alarak doğalgazda tespit edilmiş rezerv işini de yüzde 25 büyütmüş oldu. İki şirketin birleşmesiyle birlikte 2018'de oluşacak doğalgaz üretimi yıllık 45 milyon metreküpe çıkacak. Shell'in Başkanı Jorma Ollila konuya ilişkin açıklamasında, "Bu, Shell'in hissedarlarına sunduğu hizmeti artırması açısından son derece önemli bir alım. Sonuçta bugünün oynak petrol fiyatlarına sahip dünyasında tüm hissedarlar için daha rekabetçi ve güçlü bir şirket oluşacak" ifadesini kullandı. BG Group'un Üst Yöneticisi Helge Lund ise "Shell'in teklifi hissedarlar için çekici bir gelir sunuyor ve son derece güçlü stratejik bir mantığı var" yorumunda bulundu. Lung sözlerine "BG Group'un derin sulardaki uzmanlığı, aramadaki gücü, sıvılaştırma ile LNG ulaştırma ve pazarlaması alanlarındaki pozisyonu Shell'in büyüklüğü, uzmanlığı ve finansal gücü ile birleşecek" şeklinde devam etti.

GOLDMAN SACHS'A YETKİ

Google'ın Twitter'ı satın alacağı yönündeki söylentiler sonrası ise Twitter hisselerini yüzde 4 artırmaya yetti. Satın alma işlemiyle ilgili olarak yatırım bankası Goldman Sachs'ın yetkilendirildiği iddia ediliyor. Twitter'ın piyasa değeri bu artışla birlikte 34 milyar dolara çıktı. Google'ın piyasa değeri ise 367 milyar dolar seviyesinde. Bu satın almayla ilgili söylentiler 2009'da da gündeme gelmişti. Fransız medya devi Vivendi ise Sky Grubu'nu satın alarak dijital yayında tüm Avrupa'ya yayılma hedefinde ilk adımı atmış oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk akımında dört ortak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN