Votorantim, duble fabrika kuruyor

Dünyanın en büyük 8'inci çimento üreticisi Brezilyalı Votorantim, 1.6 milyar dolarlık yatırım kararı aldı. 3 yılda kurulacak 8 çimento fabrikasının ikisi Türkiye'de olacak

Giriş Tarihi: 9.4.2015
Votorantim, duble fabrika kuruyor
Son dönemin yatırım ve satın alma operasyonlarında en yoğun sürecini yaşayan Türk çimento sektörüne Latin Amerika'nın en büyük üreticilerinden biri daha katılıyor. Dünyanın 8'inci büyük çimento üreticisi Votorantim Cimentos, Türkiye'de 2 yeni tesis kuracağını açıkladı. Brezilyalı şirketin yatırım kararını Votorantim Cimentos'un CEO'su Walter Dissinger açıkladı. 2015-2015 arasında yatırıma 1.6 milyar dolarlık bütçe ayırdıklarını kaydeden Dissinger, bu parayla 8 çimento fabrikası kurulacağını açıkladı. Fabrikaların 5'i şirketin merkezi Brezilya'da, ikisi Türkiye'de biride Bolivya'da kurulacak.

CİMPOR'UN TESİSLERİNİ ALDI
5.2 milyar dolarlık ciro yapan Votorantim Cimentos yılda 57 milyon ton üretim gerçekleştiriyor. 24 ülkede 34 çimento fabrikası olan şirket, 2010'da Portekizli Cimpor'un yüzde 21.2'lik hissesini satın alarak Avrupa pazarıyla tanışmıştı. 2012'de bu hisse satışı karşılığında Cimpor'un İspanya, Hindistan, Çin, Tunus, Fas ve Türkiye operasyonlarını aldı. Türkiye'de 2 fabrika kuracağını açıklayan Brezilyalı şirket, Votorantim Group bünyesinde faaliyet gösteriyor.

BANKASI DA VAR
1918'de kurulan Votorantim Goroup, enerjiden demir-çelik sektörüne, kağıt üretiminden finansa kadar birçok alanda çalışıyor. Toplam 12 milyar dolarlık cirosu olan şirketin dünya genelinde 98 bin çalışanı var. Grup, en önemli işkollarından olan finansta ise Banco Votorantim ile faaliyet gösteriyor. Bu alandaki çalışan sayısı 5 bin 500, varlıkları ise 45 milyar doların üzerinde. Şirketi dünya devi haline getiren Latin işadamı Antonio Ermirio de Moraes. Geçen yıl hayatını kaybeden Moraes, 12.7 milyar dolarlık kişisel servetiyle Brezilya'nın en zengin işadamları arasında yer alıyordu. Şirket, Moraes'in 9 çocuğuna kaldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Votorantim, duble fabrika kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN