Türkiye'nin en iyi haber sitesi

51 ayın en düşük seviyesine indi

taki daralma devam ediyor. Şubatta 3.2 milyar olan açık, yıllık bazda 42.8 milyarla 51 ayın en düşük seviyesi oldu

Giriş Tarihi: 11.4.2015
Cari açık 51 ayın en düşük seviyesine indi
şubat ayında 3.2 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, yıllık bazdaki düşüş devam etti. tarafından dün açıklanan verilere göre, yılın ilk iki ayındaki cari açık 5.2 milyar dolarla geçen yılın aynı dönemine göre 3.1 milyar dolar azaldı. Türkiye'nin yıllıklandırılmış cari açığı ise enerji fiyatlarında devam eden düşüşün etkisiyle, şubat ayında 42.8 milyar dolarla 51 ayın en düşük seviyesine geriledi. Cari açığın şubatta beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinde doğrudan yatırımlar kalemi altında yer alan 396 milyon dolarlık kâr transferinin etkili olduğu belirtiliyor. Büyümenin yavaşlaması ve petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'nin enerji maliyetine olumsuz etkisinin azalmaya devam etmesiyle cari açığın önümüzdeki dönemde de düşüşünü sürdürmesi bekleniyor. Otomobil ithalatındaki artışın etkisiyle cari açıkta iyileşmenin martta geçici olarak duraksaması bekleniyor.

HEDEF 46 MİLYAR $

Analistler, ekonomi yönetiminin aldığı makroihtiyati tedbirler, petrol fiyatlarındaki düşüş ve altın ithalatının gerilemesiyle cari açığın düşüş eğiliminin devam ettireceğini ve yıl sonunda 37 milyar dolar düzeyine ineceğini tahmin ediyor. Orta Vadeli Program'a (OVP) göre 2015'te cari açığın GSYH'nin yüzde 5.4'üne denk gelen 46 milyar dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

4.3 MİLYAR DOLAR GİRİŞ
Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre, kaynağı belirsiz para girişini gösteren net hata noksan kalemi, şubat ayında 4.3 milyar dolarla aylık bazda son 17 yılın en yüksek düzeyine çıktı. İki aylık dönemde net hata noksan kalemi 2.9 milyar dolar fazla verdi. Söz konusu girişin kurda özellikle bu dönemde yaşanan yükselişin etkisiyle yastık altı dövizin sisteme girmesinden kaynaklanmış olabileceğine işaret eden analistler, ihracat ve turizm kaynaklı girişlerin de olabileceğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açık 51 ayın en düşük seviyesine indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN