Maliye antika peşinde

Maliye, kara para aklamada 25 milyon $'lık antika pazarını mercek altına aldı. Bakanlık, İstanbul merkezli olarak denetim başlattı

Giriş Tarihi: 11.4.2015
Maliye antika peşinde
Maliye, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı ile mücadele kapsamında döviz bürolarının ardından antikacılara yöneldi. Antika sektörü yılda 20-25 milyon dolarlık ciroya ulaşıyor. Antika eşyanın değerinin alıcı ile satıcı arasında belirlenmesini de yani belli bir kriterinin olmamasını da dikkate alan maliye, gelen ihbarlar üzerine de düğmeye bastı. Bakanlık, bazı antika dükkânları üzerinden kara para aklandığına yönelik ihbarlar dikkate alınarak, İstanbul ağırlıklı olarak denetim ekiplerini görevlendirdi. Maliye ekipleri, ihbarların kaçakçılık, kaynağı belirsiz kazanç, sınırda yakalanan para, dolandırıcılık başlıklarında yoğunlaştığını gördü. Yetkililer, "Bu yıl tefecilik, bilişim suçu, akaryakıt ve sigara kaçakçılığı gibi alanlardan suç gelirlerinin aklanmasına yönelik çalışmalara yoğunlaşacağız. Ayrıca, tarihi eser, antika alım satım işleriyle ilgili de ciddi ihbarlar var. Bu konuda da özel bir çalışma yürütüyoruz" dedi. Yetkililer, kargo ve antika gibi sektörlerin temsilcileri ile görüşerek istihbarat konusunda etkinliği artırmaya çalıştıklarını belirtti.

37 BİN ŞÜPHELİ İŞLEM İHBARI GELDİ
Maliye'ye gelen ihbarlarda vergi kaçakçılığı, haksız kazanç elde etme, şüpheli para hareketi, tefecilik ihbar ve şikâyetleri başı çekti. Bankalar, finans kurumlarının ardından şans oyunları oynatıcıları, antikacılar, döviz büroları, spor kulüpleri ve emlak sektöründe faaliyet gösteren yükümlü gruplardan şüpheli işlem bildiriminde hassas davranmaları istendi. Mali Suçları Araştırma Kurulu'na (MASAK) geçen yıl yaklaşık 37 bin şüpheli işlem bildiriminde bulunulurken, 400'e yakın kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Ağırlıklı olarak Jarsey Adaları, Almanya, ABD, Hollanda ile bilgi alışverişinde bulunulurken, bu yıl ağırlıklı olarak tefecilik, sigara kaçakçılığı, bilişim suçları gibi alanlardan elde edilen suç gelirlerine yönelik çalışmalara ağırlık veriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliye antika peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN