Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halka hesap vermeyen hükümete saldırmasın

Giriş Tarihi: 13.4.2015
Halka hesap vermeyen hükümete saldırmasın

Başkanı Başaran Symes'in açıklamalarına Bakan Zeybekci sert çıkarak, "Halka hesap verme zorunluluğu olmayanların hükümete saldırması iyi bir şey değil" diye konuştu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, Başkanı Cansen Başaran Symes'in ekonominin gidişatına yönelik açıklamalarına sert dille yanıt verdi. Zeybekci, "Türkiye'nin potansiyelini keşfetmek İstanbul Ankara'dan olmuyor. Alana inerek keşfedilir. Siyaset yapanlar siyaset yapmalı. Halka hesap verme zorunluluğu olmayanların hükümete haksız şekilde saldırması iyi değil, hoş bir şey değil. Enflasyon bozulan yapının sonucu diyenler bu yapının sorumlusu olduğunu unutmasın. Hiç kimse diğerini ötekileştirmemeli" dedi. Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye ekonomisinin bürolardan, sırça saraylardan ölçümlenemeyeceğini söyledi. Ekonomi Bakanı Zeybekci, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleri ile Denizli'de bir araya geldi. Zeybekçi, ekonomideki gelişmeleri değerlendirerek şu mesajları verdi:
İRAN TÜRK BANKASI İSTİYOR: İran ile TL ticaretine bankacılık sisteminin hazır olması gerekiyor. İran ve Rusya'dan ithal edilen enerjinin yarısını TL ile yaparsak o kadar da ihracat zorunluluğu getiriyor. Rusya Türk müteahhitlerine verdiği ödemeleri TL ile yapsa... Elde edilen imkânları siz düşünün. İran hem kamu hem özel Türk bankalarının kendi ülkelerinde aktif olmasını istiyor.KUR DOĞRU YERDE: Dolar karşısında aşırı değerli TL Türkiye'de üretimi, sanayiyi bitirir. Çünkü ithalat kolaylaşır. Kurla ilgili piyasalar nerede denge sağlarsa o doğru yerdir. Şu anda bura doğru yerdir. Reel kur endeksi de bu noktaların doğru yer olduğunu söylüyor. Merkez Bankası'nın ekstra bir müdahalesine gerek yok. Dokunmamak lazım. Piyasa dengesini bulacak.SIRÇA SARAYDAN KEŞFETMEYİN: Başbakanlık genelgesi yayınlandı. Bundan sonra tüm kurum ve kuruluşlar Türkiye logosunu kullanacak. Dünyada ilk 10 büyük, Avrupa'da ilk 3 ülkeden biri olma, 500 milyar dolar ihracat, turizmde 40 milyondan 100 milyona çıkarma hedeflerimiz var. Tereddütü olanlar bu ülkeyi tanısınlar. Oturup ta ofislerinden kendi sırça saraylarından bu ülkeyi keşfetmeye çalışırlarsa bu ülkeye haksızlık yapmış olurlar.

TÜSİAD'ın yaptığı kara propaganda

TÜSİAD'A SERT ÇIKTI: TÜSİAD bizim ülkemizin sanayisinde ekonomisinde ihracatında önemli katkısı olan şirketlerin olduğu bir kurumdur. Türkiye'nin potansiyelini keşfetmek İstanbul'dan Ankara'dan oturarak olmuyor. Hiç kimse bir diğerini ötekileştirmemeli. 'Göbeğini kaşıyan adam', 'bidon kafalı' gibi psikoloji içerisinde olmamak lazım. Halka karşı siyaseten hesap verme zorunluluğu olmayanların Türkiye'de siyasi iradeye veya hükümetlere haksız bir şekilde saldırmaları iyi değil. Türkiye'deki yapının sonucu diyorsa onu ayrı konuşmak lazım.

ARKADAŞINA GÖNDER
Halka hesap vermeyen hükümete saldırmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN